Türk Askeri Ceza Hukukunda emre itaatsizlik suçları
The offences of disobedience in the Turkish Military Criminal Law
- Tez No: 144640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN CANER HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRK ASKERİ CEZA HUKUKUNDA EMRE İTAATSİZLİK SUÇLARI Levent TİFTİK Danışman : Yrd. Doç. Dr. Burhan Caner HACIOĞLU 2004-SAYFA: 207 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Burhan Caner HACIOĞLU Yrd. Doç. Dr. Ramazan ÇAĞLAYAN Yrd. Doç. Dr. Murat DOĞAN Askerliğin temelinin disiplin ve disiplinin de kanunlara, nizamlara ve amirlere mutlak itaat olması nedeniyle, askerlikte verilen emirlere itaat ve bu itaatin hiçbir sebep ve bahane ile ihlal edilmemesi hayati derecede önemli bir husustur. Bu nedenle emrin yerine getirilmesini ihlal eden her türlü tutum ve davranışlar Askeri Ceza Hukuku mevzuatında suç olarak düzenlenmiştir. Bu bağlamda gerek Askeri İdari, gerekse Askeri Ceza Hukuku mevzuatında yer alan dağınık hükümlerde düzenlenmiş bulunan, askeri emir, emir vermeye yetkili olmak, amire ve emre mutlak itaat, hizmete ilişkin ve hizmete ilişkin olmayan emir gibi kavramlarla, Askeri Ceza Hukuku mevzuatındaki emre itaatsizlik suçlarının mukayeseli hukuktaki görünümleriyle birlikte bir bütün olarak bilimsel inceleme konusu yapılmasının yararlı olacağı değerlendirilmiştir. Türk Askeri Ceza Hukukunda Emre İtaatsizlik Suçlan konulu çalışmamız, üç bölümden ve ilave olarak giriş ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Birinci bölümde; Askeri Ceza Hukuku mevzuatı ile doktrindeki askeri suç tanımı ve askeri suç türleri, askeri hiyerarşi, disiplin, amir, emir ve hizmet gibi kavramlar ve bu kavramlarla ilgili Askeri İdari ve Ceza Hukuku Mevzuatındaki düzenlemeler incelenerek, emre itaatsizlik suçlarının tarihçesi ile mukayeseli hukuktaki durumuna kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde; Askeri Ceza Kanununda askeri cürüm olarak düzenlenmiş olan tek failli emre itaatsizlik suçlarının; üçüncü bölümde ise; 477 Sayılı Disiplin Mahkemeleri Kuruluş ve Yargılama Usulü Hakkında Kanunda bir disiplin suçu olarak düzenlenmiş olan emre itaatsizlik suçunun unsurları, doktrinde çoğunlukla benimsenen suç inceleme metodu esas alınarak, genel suç teorisi, uygulama ve Askeri Yargıtay içtihattan ışığında incelenmiş ve aralanndaki farklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuçta da; askerlikte emre itaatsizlik suçlannm cezalandınlmasmm önemi üzerinde durularak genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS THE OFFENCES OF DISOBEDIENCE IN THE TURKISH MILITARY CRIMINAL LAW Levent TİFTİK Supervisor : Assist. Prof. Dr. Burhan Caner HACIO?LU 2004-PAGE : 207 Jury : Assist. Prof. Dr. Burhan Caner HACIO?LU Assist. Prof. Dr. Ramazan ÇA?LAYAN Assist. Prof. Dr. Murat DO?AN As the basis of military service is discipline and discipline denotes obedience to law, the codes, the regulations and orders received, it is vitality important to obey the commands and not to infringe by any means, whatever the excuse is to be. That's why all the behaviours, and conduct that hinders the fulfillment of an order has been established as an offence in the Military Criminal Law. In this regard, it is considered wise to take the issue as a whole which includes the terms“military command”,“superior officer”,“being authorized to give a legal order”,“obedience”, and“order related to service or else”that are found sporadically in the regulations of military administrative and military criminal laws and then conduct the study along with the aspects of disobedience offences in comparative Military Criminal Law. Our study on“The Offences of Military Disobedience in the Turkish Military Criminal Law”consists of three parts to include an additional introduction and conclusion sections. In chapter one, the concept of military offence, and the types of military offences in view of the military criminal law's regulations that are in force and doctrine, the terms like the military hierarchy, discipline, ordering authority, order, military service and the arrangements in the regulations of military administrative and military criminal laws have been examined and the history of disobedience offences and the arrangements, related to disobedience offences within comparative Military Criminal Law have been touched upon. In the second chapter, the elements of disobedience offences that have been arranged in the Military Criminal Code as a military crime committed by only one alleged perpetrator, and in the third chapter, the elements of disobedience offence that has been described in the Code of Discipline Crimes And Penalties, no 477 as a disciplinary breach have been look into by the method which is generally accepted to analyze the crimes in doctrine and eventually tried to display differences in between in terms of general criminal theory, practice and under the light of the Military Court of Appeals' judgments. Consequently, a general assessment has been drived stressing the importance of the punishment, related to the offences of disobedience acts within the military service.