Bankalarda kredi kartı işlemlerinin tespiti-analizi ve muhasebeleştirilmesine yönelik bir araştırma
A study on determining, analysing and accounting of the credit card transactions at banks
  1. Tez No: 144643
  2. Yazar: HAKAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BANKALARDA KREDİ KARTI İŞLEMLERİNİN TESPİTİ - ANALİZİ VE MUHASEBELEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA Hakan ÇİÇEK Tez Danışmanı : Prof.Dr. Reşat KARC10ĞLU 2004 -Sayfa: 311 +XII Jüri : Prof.Dr. Reşat KARCIOĞLU : Yrd.Doç.Dr. O.Berna İPEKTEN : Yrd.Doç.Dr. Hayati AKSU Bu çalışmanın amacı, kredi kartlarının daha etkin kullanımının sağlanması için yapılması gerekenleri ele almaktır. Bu amaçla kredi kartı sisteminin bankalar açısından tespiti, işleyişi, analizi, muhasebeleştirilmesi ve Türkiye' deki uygulama durumu araştırılmıştır. Çalışma kapsamında kredi kartı sistemi ile ilgili genel özellikler, tanımlar ve kuruluşlar yer almıştır. Ayrıca sistemin işleyişine ilişkin açıklamalar ile bankaların maliyet - risk ve karlılık analizi yapılmıştır. Kredi kartı ile yapılan işlemlerin taraflar açısından muhasebeleştirilmesi ve son olarak kredi kartı işlemleri ile ilgili uygulama durumu ele alınarak konunun daha iyi anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışma için öncelikle kredi kartları ile ilgili yerli ve yabancı kitap, tez ve makaleler incelenmiştir. Bununla beraber tezi hazırlayanın bankacılık sektöründe edindiği tecrübe ve bilgilerden faydalanılmıştır. Mevcut uygulama durumu ile ilgili olarak gazetelerde yer alan haberler, açıklamalar ve ilgili kuruluşlarca yayınlanan istatistiklere ulaşılmıştır. Çalışma hazırlanırken Tekdüzen Hesap Planı, ilgili yönetmelikler, kütüphaneler, internet siteleri ve sektörde çalışan kişilerin bilgilerinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda kredi kartlarının, günümüzde bankaların en yüksek kar sağlayan bireysel ürünü olduğu tespit edilmiştir, işyerlerinin satış yapabilmek için bir zorunluluk kabul ederek POS cihazı bulundurduğu, tüketicilerin üzerlerinde nakit taşıma alışkanlıklarından vazgeçerek bütün alışverişlerini kredi kartlarıyla yaptıkları bilgisi edinilmiştir. Piyasada meydana gelen bu gelişmeler neticesinde kredi kartlarıyla yapılan işlemlerin muhasebeleştirilmesinin önemi de kavranmıştır. Bu konuda yapılan çalışmalar artmış, sistemde yapılan işlemlerin sağlıklı bir şekilde muhasebeleştirilmesinin önemi bütün ekonomik birimlerce kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A STUDY ON DETERMINING, ANALYSING, AND ACCOUNTING OF THE CREDIT CARD TRANSACTIONS AT BANKS Hakan ÇİÇEK Supervisor : Prof.Dr. Reşat KARCIO?LU 2004 -Page: 311 +XII Jury : Prof.Dr. Reşat KARCIO?LU : Assist. Prof. Dr. O.Berna İPEKTEN : Assist. Prof. Dr. Hayati AKSU The objective of the study is to handle what is necessarily to be done for using credit cards in more effective way. For this purpose, the determination of the credit card in respect of the banks, how cards operate, their analysis, accounting processes and their application status in Turkey are investigated. In the research, the general specifications relating to the credit card system, definitions and institutes are included. Also, analyses were done for the system operation with explanations, and for banks' cost-risk and profitability aspects. The book keeping entries of credit cards processes from the respect of the parties, and finally dealing with the credit card application status are examined for better understanding the subject. For the study, first of all local and foreign books, these and papers were analyzed in relation with the credit cards. In addition to this, we benefited from the experiences earned by the person in the banking sector who prepared the thesis. In relation with the existing application status, the news published in the press, the declarations and the statistics published by the relevant institutions were reached. In the preparation of the study, we benefited from uniform accounting plan, relevant directives, libraries, the Internet sites and information collected from people working in that sector. In the result of the study, it has been determined that credit card is the individual product that makes the highest profit for the banks in the time present. Information was collected stating that businesses are keeping a POS device for credit card payment collections and consumers are almost quitting the habit of carrying cash money by using credit cards for all their shopping. In the result of these developments in the market, the importance of book keeping entries for credit card processes is comprehended. Studies covering this subject have increased and the importance of the healthy book keeping entries for credit card processes within the system is accepted by all economic units.