Bamsı Beyrek Hikayesi'nin Türkiye varyantları üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative study on Turkey variants of ''Bamsı Beyrek story''
  1. Tez No: 144644
  2. Yazar: MUSA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAVER DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BAMSI BEYREK HİKÂYESİ'NİN TÜRKİYE VARYANTLARI ÜZERİNDE KARŞILAŞTIRMALI BİR ARAŞTIRMA Musa ÇİMEN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN 2004 -VI + 267 Jüri: Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU Jüri: Dç. Dr. Hüseyin YURTTAŞ Jüri: Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN“Bamsı Beyrek Hikâyesi' nin Türkiye Varyantları Üzerinde Karşılaştırmalı Bir Araştırma”adlı çalışma giriş, iki bölüm, sonuç ve kaynaklar kısımlarından oluşmaktadır. İlk başta özet, önsöz ve kısaltmalar bulunmaktadır. Giriş bölümünün birinci kısmında araştırmanın adı, yöntemi ve amacı açıklandı. İkinci kısmında hikâye üzerinde yapılan derleme, metin neşri, kitap ve makale çalışmaları açıklandı. Üçüncü kısmında ise hikâyelerin teşekkülü, kaynağı ve alanı açıklanmıştır. Birinci bölümde Dede Korkut Kitabı'ndaki Kam Püre Oğlu Bamsı Beyrek hikâyesi ile Anadolu'da yaşayan on Bey Böyrek hikâyesi dokuz başlık altında epizot yönünden karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde Kam Püre Oğlu Bamsı Beyrek hikâyesi ile incelemeye aldığımız on adet Bey Böyrek hikâyesinin metinleri verilmiştir. Araştırmanın sonuç kısmında elde edilen sonuçlar verilmiştir. Sonunda ise kaynaklar yazar soyadlarına göre alfabetik olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS A Comparative Study On Turkey Variants Of“Bamsi Beyrek Story”MusaÇÎMEN Advisor: Assist Prof. Dilaver DÜZGÜN 2004- VI + 267 Jury: Prof. Bilge SEYİDO?LU Jury: Assoc Prof. Hüseyin YURTTAŞ Jury: Assist Prof. Dilaver DÜZGÜN This thesis,“A Comparative Study on Turkey Variants of ”Bamsi Beyrek Story", includes an introduction, two chapters, conclusion and sources. In the beginning, there is an abstract, preface and abbareviations. In the first part of the introduction, the name, method and purpose of the study is explained. In the second part, the studies made on the story, sue has collection, text publication, book and article studies are explained. In the third part, the formation, source and field of the stories are explained. In the first chapter, Kam Püre Oğlu Bamsi Beyrek story in Dede Korkut Book and ten Bey Böyrek stories that exists in Anatolia are compared under nine headings in terms of episode. In the second chapter, the texts of Kam Püre Oğlu Bamsi Beyrek story and ten Bey Böyrek stories which we have tried to examine are given. In the conclusion part, the findings are given. At the end of the thesis, sources are given in alphabetical order according to authors last names.