Küçük ve orta boy işletmelere rekabet avantajı sağlamada teknoparkların rolü
The role of technoparks on providing competition adventages for small and medium scale enterprises
- Tez No: 144669
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
IV ÖZET Günümüzde işletmeleri, yoğun rekabetin yaşadığı, gerek ulusal gerekse uluslararası piyasalarda varlığım sürdürebilmek için, piyasanın ihtiyaç ve beklentilerine daha iyi karşılık verebilmek amacıyla yenilikleri adım adım uygulayarak teknolojik gelişmelere anında uyum sağlamak zorundadırlar. Yeni sistemlerin anında ve adım adım uygulanmasına ve devreye sokulmasına en yatkın işletmeler, Küçük ve Orta Boy İşletmeleri' dir (KOBÎ). KOBÎ'ler daha esnek, daha hızlı hareket kabiliyetine sahip ve daha yaratıcı iş ortamları doğurabilmektedir. Sanayide kalkınmanın, ekonomik gelişmenin arzu edilen seviyede sağlanabilmesi açısından KOBl'lerin geliştirilmesi ve desteklenmesi anahtar çözümlerden biri olmaktadır. KOBİ'lerin geliştirilmesine ve rekabet gücünün artırılmasına yönelik gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde değişik kurumlar ve organizasyonlar kurulmuş olup; bilimsel bilgiye dayalı teknoloji üretmek ve elde edilen ham teknolojiyi sanayiye aktarmak için iktisat-bilim-teknoloji politikalarında önemli bir enstrüman olan“Teknopark”1ar, yeni bir organizasyon biçimi olarak dikkatleri üstüne çekmektedir. 1950'lerde A.B.D.'de Silikon Vadisi ile başlayan teknopark serüveni, A.B.D'deki örneklerinin başarılarının etkisiyle 1970 'ler de diğer gelişmiş ülkelerde gündeme gelmiş ve gelişmekte olan ülkelerde de, 1980'lerden itibaren ekonomik kalkınma için bir araç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye ekonomisinde %99.5 gibi önemli bir paya sahip olan KOBÎ'ler, kalite, bilgi ve teknoloji alanlarında yeterli donanımlara sahip değildirler. Dolayısıyla, KOBİ'lerin rekabet güçleri düşük seviyelerdedir. KOBİ'lerin üretim süreçlerinin teknolojiyle yapılandırılması halinde yüksek rekabet düzeyine erişebilmelerinin mümkünolabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda KOBÎ'lerin desteklenmesi ve rekabet gücü kazandırılmasında önemli bir organizasyon olan teknoparklarm önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Teknik Üniversitesi- ARI Teknopark, Orta Doğu Teknik Üniversitesi-Teknokent ve son olarak Tübitak-MAM Teknopark'larmda yer alan toplam 24 işletmeye anket yapılarak, ülkemizdeki teknoparklarm işletmelere rekabet gücü kazandırıp kazandırmadığı ölçülmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Nowadays, companies have to get can for technologic developments adapting themselves step by step innovations for the aim of keeping their existence in the national and international markets of high competition and meeting the needs and expectations of the market. The companies most suitable for immediate sequential application of new systems are Small and Medium Size Enterprises (SMEs). They can bring forth bussines conditions that are more creative and have got rapid and elastic movement ability. From the aspect of providing economic progression and development in the industry at the desired levd to develop and support the SMEs is one of the key solitions. In order to develop SMEs and increase their competitive power, various institutions and organizations have been established in developed and developing countries and“technopark”s that are an important instrument in the economy-science- technology affairs attracts attentions on itself as a new type of organization so as to produce technology based on scientific knowledge and transfer created crude technology in to the industry. The adventure of technopark which had begun with“Silicon Valley”in USA. in 1950's, with the effect of successes of its model in USA., lasted in other developed countries and since 1980's, it has been started to be used as an instrument for economic development. The SMEs that have got an important share at a rate of %99.5 in Turkish economy have not got suffici from the aspect of quality, knowledge and technology. For thisVII reason, competitive power of SMEs are at lower levels. It's thought that they will be likely to reach higher competitive level as a result of construction of their production periods with technology. From this respects, the importance of technoparks that are important organization in supporting SMEs and providing compatitive power for them comes out. In this study, as an application test, it has been aimed to determine whether tecnoparks provide competitional power to the companies surveying totaly 24 companies which take part in the technoparks of Istanbul Technical University- ARI Technopark, Middle East Technical University- Technopark and finally Tübitak- MRC.