Elektronik ticaretin KOBİ'ler açısından uygulanabilirliği: Ankara örneği
Applicability of e-commerce for SME's: Example of SME's in Ankara
- Tez No: 219868
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, İşletme, Science and Technology, Economics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bilgi ve letisim Teknolojilerinde (BT) son çeyrek asırda ortaya çıkan gelismelerin üretim araçlarına uygulanması ile üretim süreçlerinde verimlilik ve etkinlik artısı saglanmıstır. Bu gelismeler, özellikle pazarlama ve reklam bütçeleri kısıtlı olan küçük ve orta ölçekli isletmeler (KOB) için büyük fırsatlar ortaya çıkarmıstır. Ayrıca internet üzerinden bütün dünya pazarına hitap edilebilmesi ile KOB'lerin daha önce ulasamayacakları yeni fırsatlar ve imkanlar ortaya çıkmıstır. Ekonominin en dinamik tasıyıcı unsuru olan KOB'ler, e-ticaret karsısındaki tutumu, e-ticaret uygulamalarını benimseme düzeyi ile ülke ekonomisinin gelecegi üzerinde ciddi etkiler yaratacak durumdadır. Konu ile ilgili sahadaki gelismeleri ve gelecek yönelimleri saptamak amacıyla Ankara'da OSTM ve Sincan Organize Sanayi Bölgesinde kapsamlı bir anket çalısması gerçeklestirilmis, konunun derinlemesine analizine olanak vermesi açısından ayrıca mülakat ve odak grup çalısması ile arastırma desteklenmistir. E-ticaretin KOB'lerde uygulanabilirligini arastıran bu çalısmada, hem 300 firma üzerinde yapılan bir alan çalısması ile, hem de detaylı mülakat ve odak grup çalısmaları ile, e-ticaret konusundaki mevcut durum, yararlarının algılanması, karsılasılan güçlükler ve beklentiler ortaya konulmus, elde edilen veriler, korelasyon ve çapraz tablo gibi betimleyici analizlerin yanısıra, sıralı logit ekonometrik modellerle de analiz edilmistir. Ek olarak, e-ticaret uygulamasına daha genis bir perspektiften bakmak ve burada yapılan analizlerle karsılastırmak amacıyla, KOSGEB tarafından Ankara'daki tüm imalatçı firmaları kapsayan anketten elde edilen verilerle yapılan bir yatay kesit ile, bilgi teknolojileri, varlıgı ve kullanımının, firmaların verimliligi, büyüklügü ve performansı üzerindeki etkileri analiz edilmistir. Analizler, isletmelerin, e-ticaretin, is hızını arttırması, maliyetleri düsürmesi, rekabet avantajı yaratması, müsteriye kolay ulasım saglaması, pazarı genisletmesi gibi avantajlarının farkında olduklarını ve dısa açık ve ciro, sermaye ve istihdam bakımından büyük isletmelerin B2B ve B2C ticareti ve bilgi ve iletisim teknolojilerini daha yaygın kullandıklarını göstermistir. Sonuç olarak; hukuki ve teknik altyapı, ag güvenligi, e-ticaret konusunda egitim destegi gibi sorunların kamu tarafından ortadan kaldırılması ve KOB'ye yönelik eticaret desteklerinin tek bir birim tarafından koordine edilmesi halinde, Türkiye'deki KOB'lerin büyük bir dönüsüm potansiyeline sahip oldugu ve çok kısa bir sürede gelismis ülkelerle arasındaki farkı kapatabilecegi degerlendirilmistir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Elektronik ticaret, KOB'ler, Ankara, Küçük ve Orta Boy sletmeler, e-is, sıralı logit
Özet (Çeviri)
A great deal of efficiency and productivity increase has been achieved in the production processes through implementation of new developments in the Information and Communication Technologies (ICT) during the last quarter of the century. These developments have remarkable opportunities for the small and medium size enterprises (SMEs) whose advertising and marketing budgets are relatively limited. Implementation of e-commerce by the SMEs, the most dynamic components of an economy, is expected to have significant impacts on the future of the country A comprehensive survey is carried out with a sample of SMEs in OSTIM and Sincan Industrial Districts in Ankara. The survey is supported by interviews and focused group studies. Using the data collected through the survey of 300 firms as well as the detailed interviews and focused groups, the study finds out the present use of e-commerce in the SMEs, its perceived advantages and potential problems and the future expectations. Ordered logit models are estimated in addition to some descriptice statistics, bivariate correlations and cross-tabulations in order to test some hypotheses stated in the study. Moreover, a cross-sectional analysis is carried out by using the survey results of KOSGEB, which covers all manufacturing firms in Ankara, to see the effects of the use of ICTs on the performance and productivity of the companies. The latter analyses enable to look at the issue in broader view and compare the results with the current study. The results reveal that the firms are aware of the fact that e-commerce would increase the speed of business, lowers the cost, give competitive advantage, enable to reach the customers easily and expand the markets and that B2B and B2C e-commerce and the use of ICTs are more common in relatively bigger (in terms of capital, revenue and employment) and exporting firms. Finally, the SME?s have an enormous potential to leapfrog to the international rivals in a very short time, on the condition that; legal, technical infrastructure were developed, network security is guaranteed, an educational support was presented by the government and finally an umbrella organization is established for the overall coordination of the SME?s development. KEYWORDS: E-commerce, ordered logit, Ankara, Turkey, Small and Medium Enterprises, Internet Commerce.