Türkiye'de sendikaların örgütlenme ve temsil sorunları
Organization and performance problems of syndicates in Turkey
- Tez No: 144694
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Sendikacılık, temel yapısal değişim faktörleri olan toplumsal, ekonomik yapılar ve üretim tekniklerindeki değişimlerle daima etkileşim içindedir. Özellikle son yıllarda yaşanan bu değişimler sendikaların örgütlenme gücünü ve üyelerini temsil etmedeki yeterliliklerini zorlamış, 19.yüzyılın geleneksel sendika görüntüsünü yok ederek sendikal harekete yeni boyutlar getirmiştir. Küreselleşme olarak adlandırılan bu değişim süreci dünyada ve Türkiye'de istihdamın yapısı ve kullanımı üzerinde gözlemlenebilir değişimler meydana getirmiştir. Yeni teknolojilerin devreye girmesiyle işgücü talebinin biçimi değişmiş, niteliksiz işgücünün yerini, bilgi düzeyi yüksek, eğitilmiş işgücü almıştır. İstihdamın yapısındaki bu değişim çalışma biçim ve koşullarının değişmesiyle daha da artmıştır. Endüstride istihdam azalırken, daha çok nitelikli işgücü gibi sendikaya çok az ilgi duyanların yer aldığı hizmet sektöründeki istihdam artışı ve ortaya çıkan yeni çalışma türleri (esnek zamanlı, kısmi zamanlı çalışma gibi), sendikalar için geçmişte olduğundan daha etkili bir örgütlenme sorununu ortaya çıkarmıştır. Bu yapısal değişiklikler, sendikaların varolan üyelerinin hak ve menfaatlerini koruma ve geliştirme güçlerini de zayıflatmıştır. Özelleştirme ve alt işveren uygulamaları da, sendikaların Örgütlenme alanlarım daraltmaktadır. Devlet, işveren rolünden giderek uzaklaşmakta, bu durum kamu kesiminde büyüyen ve gelişen sendikacılığı bir varolma savaşıyla karşı karşıya bırakmaktadır. Diğer taraftan sendikaların, hem işyeri koşullan hem de çalışanların niteliklerinin değişmesi sonucu ücret ve çalışma koşullarının esnekleştirilmesi gibi yeni toplu pazarlık konulan ile karşı karşıya kalması, özel kesimdeki işçi-işveren uzlaşmazlıklarım da arttırmaktadır. Yaşanan tüm bu değişimler, Türkiye'deki sendikal yapılarda köklü bir değişiklik yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Eski sendikal yapılanmalar günümüz sendikalarının örgütlenme ve temsil sorunlarına çözüm üretmekte yetersiz kalmaktadır. Sendikaların birer sivil toplum örgütü olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getirebilmeleri ancak bu değişimle mümkün olabilir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRAC Syndicalism always in the event of interaction with social and economic conditions and production technicals that they are factors of basic structural variation. This variations especially realized for last years had been rised difficulties; syndicates organization force and performance sufficiency for their members, had been got innovations to syndicate movement, to destroyed conventional syndicate image at 19.century. This variation process which is called globalism had been to observe variations about structure and usage of employment in the world and in Turkey. Labour demands manner had changed, there were well informed and educated labour instead of un skilled labour since technological innovations. The variations in labour forms and conditions has been aggravating further to the variation within employment structure. The decline of industry employment and instead of this, the increase of service sector employment, which has got skilled labours they are indifferent to syndication, and new working models (like working flexible time or partial time), had been brought about organization problems more effect than past for syndicates. This structural variations had been caused a lose syndicate force about present members waranties and interests are being protectioned and improved. In adition, privation and subcontractor administrations have been bringing about contractionary pressure at syndicates organization areas. Developing public syndicalism vis-ö-vis an existance war because of the goverment has being far away employer position. On the other hand, owing to change business conditions and workers qualities, getting on the agenda of new conference call subjects for syndicates like flexible compensation and working conditions, has been increasing labourer-employer disagrements in private sector. All of this variations had been made necessary a great of variation at the syndicate structures in Turkey. Syndicate formations in the past are incompetent to analysis organization and performance problems of today's syndicates. Only with this variations, syndicates will be able to carry out persisting functions like one each civil society organization. IV