Tekstil sanayinin endüstrilerarası bağlılık ve ekonomik etkilerinin girdi-çıktı analizi yardımıyla değerlendirilmesi (1980 sonrası)
An exemination of economic effects of the textile industry using input-output analysis and its dependence to other industries (since 1980)
  1. Tez No: 144709
  2. Yazar: İLKAY DİLBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
ÖZET Bu çalışmada; tekstil ve konfeksiyon sanayiinin 1980'den sonraki dönemde Türkiye Ekonomisi içindeki rolü ve endüstriler arası bağlılığı incelenmiştir.. Türkiye tekstil ve konfeksiyon sanayi incelemeden önce; dünya tekstil ve konfeksiyon sanayiinin genel dudumu değerlendirilmiştir. İncelemede tekstil ve konfeksiyon sanayii dış ticaretini düzenlemeye yönelik uluslararası anlaşma ve kuruluşları etkileri de gözden geçirilmiştir. Tekstil denince, dar anlamda konfeksiyon sanayiinde kullanılan kumaş akla gelir. Geniş bir tarihi geçmişe sahip bulunan tekstil ve konfeksiyon sanayiini hem dünya ticaretinin hem de Türkiye'nin en önemli ürünleri arasındadır. Dünya ve AB dış ticareti içinde önemli bir paya sahip olan Türkiye tekstil ve konfeksiyon sanayiinin içinde bulunduğumuz son dönemlerde başta uygulanan teşviklerin azalması ve gümrük birliği sonrası dış piyasada zorlu rekabet koşullan ile karşı karşıya kalması, bu sanayii dalının ekonomik etkinliğini belirli ölçüde sınırlandırmıştır. Buna rağmen halen dış ticaretimizin en önemli ürünü konumunda bulunan tekstil ve konfeksiyon sanayiinin diğer sanayi dalları arasındaki ilişkinin boyutu da dikkat çekicidir. Araştırmanın sonunda ele aldığımız modellerde.tekstil ve konfeksiyon sanayiinin endüstriler arası bağlılığının derecesi belirlenmiş, elde edilen sonuçlar dikkate alınarak, bu sanayi dalının ekonomik etkinliği vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the role of textile and ready made clothing industry in the economy of Turkey after 1980 and connection of the other industries with textile and ready-made clothing industry was analised. Before anaysing textile and ready-made clothing industry of Turkey, the general condition on textile and ready-made clothing industry of the world was evaluated. In this work, the effects of international treatment and organizations towards the organazing the foreing trade of textile and ready-made clothing industry was checked. From a simple point of view, textile reminds the material being used in ready-made clothing industry. Textile and ready-made clothing industry, which has a widespread history, is one of the most important products of both the world trade and the Turkish trade. Because of the reducement in encouragments and facing with conditions of difficult rivalry in foreing market after custom union, the economic effectiveness of this branch of industry is limited. Despite the fact that, the relation of textile and ready-made clothing industry which is still being the most important products of Turkish foreing trade with other industrial branches merits attention. With in the models that we handled in the end of the investigation, the connection of the textile and ready-made clothing industry with other industries was determined; by taking the results into considerations, the economic activity of this branch of industry was emphasized.