The relationship between defense spending and inflation: An emprical analysis for Turkey
Savunma harcamaları ile enflasyon arasındaki ilişki: Türkiye için amprik bir çalışma
- Tez No: 144720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Jbhansen ko-entegresyon analizini ve Granger Nedensellik testini kullanarak, 1950-2001 yılları arasında Türkiye'de savunma harcamaları ile enflayon arasindaki ilişkiyi ortaya koymaya çalışmaktadır. Tez içerisinde bu konu ile ilgili literatürde yer alan değişik görüşler ortaya konmuş ve savunma harcamaları ile enflasyon arasındaki ilişkinin yönü ve yapısı hakkında bir fikir birliğine varılamadığı görülmüştür. Yapılan çalışmanın neticesinde, savunma harcamaları ile enflasyonun birbirleri üzerinde hem uzun dönemde, hem de kısa dönemde önemli etkilerinin olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle, Türkiye'de, savunma harcamaları ile enflasyon arasında bir Granger geri besleme süreci mevcuttur. Anahtar Kelimeler. Savunma harcamaları, enflasyon, bütçe açığı, para arzı büyümesi, Johansen Ko-entegresyon analizi, Direkt Granger Nedenselliği. iv
Özet (Çeviri)
This study estimates the relationship between defense expenditures and inflation in Turkey over the period of 1950-2001 by employing a Johansen Cointegration analysis and Granger Causality test The different views mat appear in the literature on mis relationship are identified and it is concluded that there is no agreement as to the exact nature of the relationship between defense spending and inflation. The results of this study indicate that defense expenditures and inflation have a significant effect on each other both in the long and in the short run. In other words, there is Granger feedback (X