V. Dönem Erzurum milletvekilleri ve meclis faaliyetleri (1935-1939)
V. Erzurum deputies and parliamentary activities (1935-1939)
- Tez No: 785985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Demokratik sistem, kurumlar ve kurallar sistemidir. Parlamentolar, siyasal sistemin ortak noktası, demokrasinin ölçütü, olmazsa olmazıdır. Halkın özgür oylarıyla oluşan parlamentoda ülkenin her yöresinden, toplumun her kesiminden insanlar bulunur. Parlamento ayrıca farklı kültürlerin, farklı yaşam biçimlerinin, farklı düşünsel eğilimlerin sergilendiği bir yerdir. Ülkeye ve ulusa ait tüm sorunlar en geniş olarak burada tartışılır ve çözümler burada üretilir. Türk toplumu, demokrasi ile 1877'de tanışmıştır. Ne yazık ki bu kurum sürekli kullanılmamış, kısa süre sonra kapatılmıştır. Mustafa Kemal'in özverili çabasıyla 23 Nisan 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Türk demokrasisinin odak noktası olma özelliğini günümüze kadar sürdürmüştür. Tüm değişim ve gelişmeler TBMM'nin onayıyla gerçekleştirilmiştir. Türkiye Tarihinde, parlamentoların çalışma süreleri dikkate alındığında her dönemin ayrı ayrı özelliklerinin olduğu görülür. • Bizim incelediğimiz TBMM'nin V. Döneminin de kendine özgü bazı özellikleri vardır. • Mustafa Kemal Atatürk'ün, üyelerin çoğunu belirlediği son meclistir. • Türk demokrasisinin çok önemli bir yerini oluşturan kadınların da ilk kez parlamentoda yer aldığı bir meclistir. Müslüman olmayan unsurların yer almaya başladığı bir dönemdir. 1 Mart 1935 ile 27 Ocak 1939 tarihleri arasında çalışan TBMM'nin V. Döneminde 444 kişi milletvekili olarak görev yapmıştır. Bu milletvelillerin 150'si TBMM'ye ilk kez girmiş, 294'ü ise çeşitli dönemlerde uzun veya kısa süreli olarak görev yapmışlardır. Seçilen bu milletvekillerinin içinde 48'inin Osmanlı Parlamentosunda da görev yaptığı görülmektedir. İlk milletvekili olanlardan 18'inin de bayan olması önemli bir noktadır. Bu çalışmamda demokrasi tarihinin sınırları içerisinde kalarak, bu dönemde seçilen 12 Erzurum Milletvekili'nin özgeçmişini inceledim. Burada Ayrıca, V. Dönem öncesinde milletvekilliği görevinde bulunanların özgeçmişleri için ilgili döneme gönderme yapılmış ve sadece bu dönemdeki Erzurum milletvekillerinin hem meclis içince hemde meclis dışında yapmış oldukları çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The democratic system is a system of institutions and rules. Parliaments are the common point of the political system, the criterion of democracy, the sine qua non. The parliament, which is formed by the free vote of the people, has people from all parts of the country, from all walks of society. Parliament is also a place where different cultures, different lifestyles, different intellectual tendencies are exhibited. All the problems of the country and the nation are discussed here at the broadest and solutions are produced here. The Turkish community met the parliament in 1877. Unfortunately this institution was not used continuously, it was closed soon after. The Grand National Assembly of Turkey, which was opened on 23 April 1920 with the selfless efforts of Mustafa Kemal, has continued to be the focal point of Turkish democracy. All changes and developments were carried out with the approval of the Turkish Grand National Assembly. In the history of Turkey, when the working Times of parliaments are taken into account, it is seen that each period has its own characteristics. • We examined the Parliament's V. The period also has some characteristics of its own. • It is the last Assembly in which Mustafa Kemal Atatürk appointed most of the members. • It is the first time that women, who constitute a very important place in Turkish democracy, have taken part in Parliament. It is a period when non-Muslim elements began to take part. January March 1, 1935, and January 27, 1939, the Parliament's V. During his term, 444 people served as deputies. 150 of these nationalities entered the Parliament for the first time, while 294 of them served long or short terms in various periods. Of these elected deputies, 48 also served in the Ottoman Parliament. It is an important point that 18 of the First MPs are also women. In this study, I examined the resume of 12 Erzurum deputies elected during this period, staying within the limits of the history of the parliament. Also Here, V. Prior to the term, the résumés of those who served as deputies were sent to the relevant period and only the work done by Erzurum deputies during this period, both within the assembly and outside the assembly, was examined.