Milletlerarası Özel Hukukta boşanma
  1. Tez No: 144775
  2. Yazar: EVRİM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
82 ÖZET Çalışmamızın konusunu milletlerarası özel hukukta boşanmaya uygulanacak hukukun belirlenmesi oluşturmaktadır. Konu öncelikle maddi hukuk ve karşılaştırmalı hukuk açısından incelenerek boşanma konusundaki farklı hukuk düzenlemelerine dikkat çekilmiştir. Tezimizin ilk bölümünde, milletlerarası özel hukukunda boşanma konusunda kabul edilen bağlama kuralları belirlenmiş ve yetkili hukukun tespitini etkileyen çeşitli sorunlarla beraber kuralın uygulama alanı araştırılmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde Türk milletlerarası özel hukukunda konunun ne şekilde düzenlenmiş olduğu MÖHUK öncesi ve sonrası dönem olmak üzere ele alınmıştır. Türk milletlerarası özel hukukunda boşanmaya uygulanacak hukuk bakımından benimsenmiş olan bağlama kurallarının yanı sıra Türk Mahkemelerinin bu konudaki milletlerarası yetkisinin durumuna da yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmında, yabancı mahkemelerden verilen boşanma kararlarının Türkiye'de tanınması-tenfizi konusu üzerinde durulmuştur. Genel olarak Kanunumuzda tanıma tenfiz için aranan şartlara yer verilmiş, ardından boşanma konusundaki özel durumlar incelenmiştir. Yabancı boşanma kararının hukuki niteliği, Türkiye'de tanınıp tenfiz edilebilmesi için aranan şartlar ele alınmıştır. Son olarak tanınmasına-tenfizine karar verilen yabancı boşanma ilamının etkileri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY The main subject of our work is about applicable law in divorce. By means of main subject, the rules which controlled the divorce law around the law world are searched. In this connection generally accepted systems about divorce law are determined. In the first section, in Private International Law, there are different solutions about divorce. Because of the acceptance of different connection rules about applicable law, different solving ways on divorce appear. Because of the acceptance of different connection rules about applicable law, different analysis are appeared. The most accepted connection point about divorce is joint national law. On the other hand the joint national law principal cause some matters. These main matters are, the state of changing the civilization of both sides and the state of more than one civilization of both sides. Also some obstacles appear against the application of joint national law rules. The most important obstacle of these matters is public order. Together with the public order, other matters against the application of joint national law are refugee matter and the stateless. Renvoi subject and evasion of the laws are the other matters against the principle of joint natural law. By the means of main connection rule about authorized law in divorce, different civilizations of the both sides cause new connection points.84 In our work, all those different opinions and systems are searched and main subjects are put into forward. The distinction of these systems depend on the criteria of being acceptance of citizenship or not. After the modification of different connection rules, the jurisdiction area of authorized law rules come into consideration. In our thesis, the opinions about jurisdiction area are explained. Nevertheless especially the role of the judge law on divorce and the states which are out of the jurisdiction area of authorized law are determined. Different opinions on these matter are also explained. The way of the arrangement of this subject in the Turkish Private International Law is put into forward by the means of before and after the period of MÖHUK. Finally the international jurisdiction of Turkish courts and Exequatur of the divorce decisions of foreign courts take part in our work.