Türkiye'de ulusal istihdam stratejisinin geliştrilmesi
- Tez No: 144785
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜCEL UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Türkiye'de Ulusa! İstihdam stratejisinin Geliştirilmesi" adını taşıyan bu çalışma, bütün ülkelerin ortak sorunu olan işsizlik sorununu yaklaşım noktasından ele almıştır. Çalışma, işsizliğe ilişkin kavram, boyut ve yapılan veri olarak kabul etmiştir. Çalışma, bunun ötesinde mevcut işsizlik yapısı üzerine çözümlerin ve istihdam politikalarının hepsini yeni ve bütünsel bir bakış açısını ifade eden strateji bakımından incelemeye tabi tutmuştur. İşsizlik sorunu, her ülkede olduğu gibi Türkiye'de ve AB'nde ciddî olarak vardır. Ancak, AB, soruna stratejik bir çözüm yaklaşımı göstermektedir. Avrupa İstihdam Stratejisi, Türkiye'yi birçok açıdan yakından ilgilendirmektedir. İik olarak Avrupa İstihdam Stratejisi, işsizlik sorununun çözüm metodu ve yaklaşımı olarak denenmeye değer bir örnek yaklaşımı teşkil etmektedir. İkincisi, Türkiye AB'ne aday ülkedir. Bu bağlamda, Türkiye, AB'nin Türkiye için öngördüğü bir üyeliğe hazırlanma stratejisine tabiîdir. AB, Türkiye'nin bu çerçevede AB'dekîne uygun olarak bir Ulusal İstihdam Stratejisini hazırlamasını istemektedir. Bu doğrultuda, Ulusal İstihdam Stratejisinin hazırlanması, Türkiye'de de son yıllarda bir tartışma konusu olmaktadır. İŞKUR, bu yönde çalışmalar yapmaktadır. Ancak Türkiye bu sürecin daha başındadır. Böyle bir çalışmanın, bu yöndeki çalışmalara önemli katkı sağlaması amaçlanmaktadır. İstihdam stratejisinde hedef, işsizliğin bütününü dikkate almaktır. İşsizlere ulaşmada aktif ve pasif istihdam politikaları bulunmaktadır. Gerek aktif ve gerekse pasif politikaların hepsi önemli olmakla birlikte işsizliğin bîr kısmına hitap etmektedirler. Bu da gösteriyor ki, bu politikaların hepsinin bir üst strateji içerisinde değerlendirilmesi büyük gereklilik arz etmektedir. Bu çalışmadaki stratejik bakış açısının daha farklı ve kapsamlı çalışmalarda, her bîr istihdam politikasının projeksiyonunun ve potansiyelinin analız edilerek bir strateji ile geliştirilmesine ihtiyaç olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
This study's title“Developing National Employment Strategy in Turkey”examined the unemployment problem as a common for all countries. This study takes the concepts, dimensions and structures of the unemployment as given. Beyond this, the study examines all of the employment policies and solutions, as a whole from a new strategic perspective based on the structure of the unemployment. The European Employment Strategy under development concerns Turkey in many respects. Firstly, European Employment strategy constitutes a best practice. Secondly, Turkey is a candidate country for theEU. In this regard, Turkey is bound up with a preparatory strategy envisaged by the EU for Turkey, in this connection, Turkey is urged to develop a National Employment Strategy in line with that of the EU. Taking into acourtt of at! of these, development of a National Employment Strategy is a topic being discussed in Turkey. The ISKUR makes studies on it Despite this Turkey is still at the begining of this process. As it can be concluded either from active employment policies or from passive employment policies, each of them addressies and refers to only some parts of the unemployment problem. Therefore this shows that it is required to evaluate all of these policies from a higher strategic perspective. It is quite clear that it is necessary to further and support the strategy employed in this study in other comprehensive studies by anaiiysing each of different employment policies and their potentials with some projections.