Hekimlerin hastalarla olan iletişim becerilerinin analizi ve GATA Eğitim Hastanesi'nde bir uygulama
- Tez No: 144811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Hekim hasta iletişimi, hem hasta memnuniyeti hem de hastaların tedavilerini olumlu yönden etkilemesi açısından son derece önemli bir konu olarak karşımıza.çıkmaktadır. Hekim hasta iletişiminin niteliği, teşhis ve tedavi kararlarında yaşamsal rol oynamaktadır. Etkili bir hekim hasta iletişimi hastanın hekimlerle işbirliği yapmasını ve hekimin talimatlarını yerine getirmesini kolaylaştırmaktadır. Bu araştırmanın amacı, hekimlerin hastalarla olan iletişiminin ve bu iletişiminin boyutlarının (teknik yeterlilik, hekime duyulan güven, davranış şekli, bilgilendirme, hekimin kullandığı dil ve iletişim, hekimin bıraktığı genel izlenim) hastalar ve hekimler tarafından nasıl algılandığını ve bu algılamaların hastalarla hekimlerin sosyoekonomik ve demografik özelliklerine göre farklılaşıp farkîıîaşmadığını ortaya koymaktadır. Bu maksatla, Ankara GATA Eğitim Hastanesi polikliniklerinde 1 Mart - 1 Nisan 2004 tarihleri arasında muayene olan 402 hasta ile bu polikliniklerde görev yapan 101 hekime anket uygulanmıştır. Araştırma bulgularının analizi ile, hekimlerin hastalarına daha fazla zaman ayırmalarının, daha fazla bilgilendirmelerinin ve onlara daha sıcak davranmalarının hekim hasta iletişimini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Hastaların hastaneden memnun olarak ayrılmaları açısından son derece önemli olan hekim hasta iletişiminin geliştirilmesi için hastanelerin, bu ortamı sağlayacak tedbirleri almalarının çok faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Doctor patient relationship is regarded as an important issue for both patient satisfaction and positive influence on patient treatment. The nature of the relationship between doctor and patient plays a vital role in diagnosis and treatment decisions. An effective doctor patient relationship enables patients to cooperate with their doctors and follow the instructions of the doctors. The aim of this study is to analyse doctor patient relationship and dimensions of this relationship (technical competency, trust, type of behaviour, informing, language used and communication, general perception) and also to determine whether patients' and doctors' perceptions about these dimensions vary by patients' and doctors' social economic and demographic characteristics. In this study, patients who apply Ankara GMMA Education Hospital's outpatients clinics between 01 March and 01 April 2004 and doctors working in these outpatients clinics were asked to evaluate the dimensions of their relationships. A questionnarie developed for this purpose was applied. At the end of the study, it was found that sparing sufficient time for patients, informing patients about their disease and health status and treating them more friendly were the most cited dimensions that influence the relationship positively. It was recommended that hospital administration should create an environment where by these dimensions of doctor patient relationship could be improved.