Stratejik yönetim ve Tepe Grubunda uygulaması
  1. Tez No: 144810
  2. Yazar: SİNEM DUYGU ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu tezde Stratejik Yönetim kavramı incelenmiş ve Tepe Grubu'nda stratejik yönetimin nasıl uygulandığı, değişimlerin stratejileri nasıl etkiledikleri ele alınmıştır. Birer açık sistem olarak işletmeler sürekli çevresel değişimlere uyum sağlamak durumundadırlar. Ekonomik, teknolojik, politik ve sosyo-kültürel değişimler şirketlerde tepe yöneticilerini stratejik planlar hazırlamaya zorlamaktadır. İşletmeler, çevresel değişimlere uyum sağlayabilmek, yeniliği yakalayabilmek için kendi önceliklerine göre stratejiler oluştururlar. Belirlenen bu stratejinin uygulanması, değerlendirilmesi ve kontrol edilmesi süreci ise stratejik yönetim olarak adlandırılmaktadır. Genel yönetim sürecinden ayrı olarak düşünülmesi gereken stratejik yönetim, işletmenin dış çevresi ile ilgili gözlemlenmesi ve değerlendirilmesini kapsar; bu şekilde işletmeye uzun vadede yön çizer. İşletmenin hedeflerine ulaşabilmesi için kaynaklarını etkin ve verimli kullanabileceği stratejiler ortaya koyması gerekmektedir. İşletmelerin beşeri ve ekonomik kaynakları stratejik olarak analiz edilmelidir. Belirlenecek pazar politikası doğrultusunda faaliyetler şekillendirilmelidir. Tüm bunlar belirlenecek stratejik yönetimde yer almakta ve işletmenin yönünü çizmektedir. İşletmenin hedeflerine ulaşabilmesi için belirlenen strateji işletmenin iç çevresinin yanı sıra dış çevresinin de etkisi altındadır. İşletmeye imkânları ve tehditleri sunan dış çevresidir. Bu nedenle dış çevrenin sürekli olarak izlenmesi ve işletmenin çevresel değişimlere adapte olması gerekmektedir.Tepe Grubu bünyesinde farklı alanlarda faaliyet gösteren pek çok şirket yer almaktadır. Grup şirketleri stratejik planlarını ve bütçelerini merkez şirket olan Tepe İnşaat'a sunmaktadırlar. Tepe adı altında yer alan inşaat, mobilya, mutfak, savunma vb. şirketler dışında, grup bir işletme stratejisi olarak inşa ettiği alış veriş merkezlerini de birer anonim şirket olarak bünyesinde bulundurmaktadır. Yaşanan çevresel değişimlerle birlikte yapılanmasında ve organizasyon yapısında değişime giden Tepe Grubu, yeni yapılanması ile işletmenin daha etkin ve verimli çalışabileceği görüşündedir. Tepe Grubu beş yıllık stratejik planlar hazırlamaktadır. Hazırlanan plânlar aylık ve üç aylık periyotlarda gözden geçirilmektedir. Proje bazında hazırlanan plânlar, grup içerisinde yer alan her şirketin hedeflerini ortaya koymaktadır. Çevresel değişim hızının yüksek olması nedeni ile stratejik plânlarda gerektiği durumda revize edilmektedir. Grubun üst düzey yöneticilerine uygulanan anket çalışması sonucunda yapılan SPHD (Stratejik Pozisyon Hareket Değerlendirmesi) Analizi Tepe Grubu'nun 'Girişken Tutum' sergilediğini göstermektedir. Analiz sonucunda işletmenin sergilediği strateji ve bu strateji doğrultusunda yer vermesi gereken çalışmalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'Strategic Management' concept, strategic management applications in Tepe Group and affects of environmental changes on strategies have been studied in this thesis. As an open system of organizations, they must keep up with envorinmental changes. Economic, technologic, politic and cultural changes are forcing the top management to make strategic plans. Organizastions set up strategies according to their priorities for catching the environmental changes. The proces of applications, evaluations and controls of strategies are defined as Strategic Management. Strategic Management covers the observations and evaluation of environment and makes a way to the organizations in long term so it should be taken up separately from the general management proces. Organizations should bring up strategies to use their resources efficently for reaching their goals. Human resources and echonomic resources of the organization should be analized strategically. Activities of the organization should be determined according to the market policy. All of these are taking place in strategic management and making a way to the organization. The strategy of the organization which is determined to reach the goals is under the effect of interior and exterior environment. Exterior environment submits opportunities and threats to the organizations. Because of this reason exterior environment should be followed and be concerned with the organization.Tepe Group has many companies which are working in different fields. The goup companies are presenting their budgets to the head company, Tepe Construction. Under the name of TEPE ; except construction, furniture, kitchen and defence; the group takes the shopping centers which are built by Tepe as a incorporated company. Tepe has changed its organizational structure according to the environmental changes. By this way the group will be more efficient. The Group is making strategic plans for every next five years, and the plans are being controlled after three months. These plans are prepared as a project and showing the goals of the group companies. The plans are revised according to the changes of environment when it is necessary. SPACE (Strategic Position and Action Evaluation) Analysis which is obtained by the questionnaires study, shows that Tepe Group is in 'Agressive Posture'. As a result of this analysis the strategy of the organization and the studies which shall be done for this strategy is mentioned in this thesis.