Kamu personel harcamalarında etkinlik açısından norm kadro uygulaması
- Tez No: 144969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR METHİBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Kamu kurum ve kuruluşlarında etkinlik-verimlilik analizlerinin yapılarak performans bütçelemesine geçilebilmesi için, kamu personeli istihdamı ve personel harcamalarının disiplin altına alınarak, bu alanda yaşanan yapısal sorunların çözülmesi ve kamu hizmet maliyetlerin yeknesak bir biçimde tespit edilmesi gereklidir. Bugün kamu kesiminde, aynı iş için farklı statü, unvan ve ücretlerle personel istihdamı söz konusu olabilmektedir. Bu durumda; aynı nitelikte bir hizmet için farklı kurumlarda farklı hizmet maliyeti ile karşılaşılmaktadır. Türkiye'de yasal düzenlemeler bakımından, kamu personeli istihdamın türler itibariyle ayrımı yapılmış olsa dahi uygulamada farklı statüdeki personelin birbiri yerine ikame edildiği görülmektedir. Bu noktada kamu personeli arasında hizmetin gerekleri açısından statü ayrımının kesin ve net bir biçimde yapılarak, bir hizmet için hangi statüde personel istihdamı gerekiyor ise o statüde personelin istihdam edilmesinin sağlanması gereklidir. Bu amaç çerçevesinde yapılan araştırmada; Birinci bölümde; norm kadro uygulamasının tanımı yapılarak önemi, amacı, yararları ve temel kavramları üzerinde durulmuş, ayrıca norm kadro uygulamasına geçişte karşılaşılan engeller açıklanarak norm kadro tespit süreci incelenmiştir. İkinci bölümde; Türkiye'de kamu istihdamı ve kamu personel harcamaları ele alınarak, kamu yönetiminin ve personel rejiminin yeniden yapılandırılması çalışmaları incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, norm kadro uygulamasına geçiş süreci ve ortaya çıkan sorunların çözüm yollan ele alınarak, kamu kesiminde etkinlik-verimlilik analizleri ile kamu personel harcamalarında etkinlik sorununa değinilmiştir. Üçüncü bölümde son olarak, kamu personel harcamalarında etkinliğin sağlanması bakımından norm kadro uygulamasının değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to change over to performance budgeting by analyzing effectiveness-efficiency of public institutions and organizations, structural problems at public sector should be solved and costs of public sector services should be determined uniformly by taking employment policies and personnel expenses at public sector under control. Today, personnel with different status, titles and fees may be employed for the same job in public sector. In this way, it is faced with different service costs in different institutions for the same quality service. Even though the legistation in Turkey makes distinction of public personnel employment to the different kinds, it is observed that personnel with different status are employed in place of each other in practice. The distinction between status of public personnel in terms of service requirements should be made in a clear and net manner, and personnel should be employed where the status personnel are needed. The following results have been reached in this research that has been conducted in scope of the above context: In the first chapter; the importance, the aim, the benefits and basic concepts of norm staff are emphasised by being made the definition of norm staff. Besides, the process of norm staff is examined by being explained the obstacles faced in the transtion of norm staff to application. In the second chapter; the workings of reorganization of public management and personnel are examined by taking into consideration the public employment and public expenditures in Turkey.In the third chapter; effectiveness-efficiency analysis and effectiveness problem in the public personel expenditures taking into consideration of the transition period of norm staff application and the solving ways of probable problems. Finally in the third chapter; the norm staff evaluated from the point of providing the efficiency in public personel expenditures.