Assos'da bulunan mühürlü amphoralar
Amphora stamped handles from Assos
- Tez No: 585659
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışma, Kuzeybatı Anadolu'nun önemli kentlerinden biri olan Assos'un Geç Klasik ve Hellenistik Dönemlerine tarihlenen mühürlü amphora kulplarını kapsamaktadır. 1991-2016 yılları arasında Assos'da farklı alanlarda gerçekleştirilen kazılarda 93 adet mühürlü amphora kulbu ele geçmiştir. Bu mühürlü kulplardan 21 adet Knidos kökenli, 17 adet Thasos kökenli, 16 adet Rhodos kökenli, 8 adet Parmeniskos Grubu kökenli, 4 adet Khios kökenli, 4 adet Nikandros Grubu kökenli, 3 adet Kos kökenli, 2 adet Sinope kökenli, 2 adet Paros kökenli ve birer adet de Samos ve Bakhios Grubu kökenli amphora kulplarıdır. Bunların haricinde 2 adet mühürlü lagynos kulbu yer alır. Bunlardan biri Khios diğeri Rhodos kökenlidir. Restorasyonu yapılamayan mühürler ise tanımsız mühürler adı altında incelenmiştir. Bazılarının Samos, Ainos, Abydos ve Kuzey batı Anadolu merkezlerinde üretilmiş olabileceği düşünülmektedir. Assos'dan ele geçen mühürlü amphora kulpları çoğunlukla Nekropol, Tiyatro ve Agora Tapınağı güney cepheden ele geçmiştir. Amphora kulplarının yoğunluğu dönemlere göre farklılık göstermektedir. Assos'da İ.Ö. 3 yy 'da daha çok Thasos ve Rhodos kökenli mühürlü kulplar yer alırken, İ.Ö. 2 yy'da Rhodos ve Thasos kökenli mühürlü kulpların yoüunluğunun azalıp Knidos kökenli mühürlü amphora kulplarının yoğunluğu artmıştır. Assos'da farklı alanlarda gerçekleştirilen kazılardan ele geçen mühürlü amphora kulpları, şarap üreten merkezlerle olan ticari bağlantıları göstermesi bakımından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the stamped amphora handles betweens 1991-2016 in Northwest Anatolia's important city of Assos's late Classical and Hellenisctic Age wine trade. 93 stamped amphora handles dating from the Late Classical and Hellenistic Ages were studied, most of which belong to different regions, such as those from Cnidus (21 pieces), Thasos (17 pieces), Rhodos (16 pieces), Group of Parmeniskos (8 pieces), Khios (4 pieces), Group of Nikandros (4 pieces), Kos kökenli (3 pieces), Sinope (2 pieces), Paros (2 pieces), Samos (1 pieces) ve Group of Bakhios (1 pieces). Some of the other stamp handles, apart from a stamp on a lagynos. 1 pieces belong to Rhodos and one pieces belong to Khios probably. 12 stamps whose regions could not to be determined comprised. It was observed that trade activity was mostly limited to the area around Eastern Anatolia and the Agean Islands. The varied stamped amphora material coming mostly from the Necropolis, Theatre and East Agora Temple. The density of the stamp amphora handles varies according to periods. A lot of stamp amhora handles from Thasos and Rhodos at the Assos in the 3. century B.C. In the second century B.C. Cnidian stamp amphora are more intense in the Assos. The varied stamped amphora material coming mostly from the necropolis and the theatre and some from the agora and some trial trenches in the city are significant as they point out the commercial relations of Assos with wine production centers in the late Classical and the late Hellenistic Periods.