Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)'nin kurumsal kimlik tasarımını gösteren logosunun sosyal çevredeki algılanışı
The perception of the logotype of the Turkey Radio Television Institution (TRT) showing its corporate identity design by the social environment
- Tez No: 144999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Kamu Yönetimi, Fine Arts, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı TRT'nin kurumsal kimliğini gösteren logosunun nasıl algılandığım ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda kurumsal kimlik kavramından yola çıkarak, TRT'nin kuruluşundan bu yana oluşturulan kurumsal kimlik tasarımları incelenmiştir. İlk olarak üniversite öğrencilerinin kurumun genel yayını ile ilgili görüşleri, daha sonra TRT kurumunun logo tasarımları ile ilgili görüşleri ve TRT'nin son yapılan logo tasannu ile ilgili görüşleri araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini 2003-2004 eğitim-öğretim yılı, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi'nin öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu fakültelere devam eden 150 öğrenci oluşturmuştur. TRT'nin kurumsal kimliğini gösteren logosunun nasıl algılandığını ortaya koymak için araştırmacı tarafından anket hazırlanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilen yüzde ve frekans analizleri yapılmıştır. TRT'nin genel yayım ile ilgili görüşlerde, anket sonuçlarına göre TRT televizyon yayınlarmm tercih edilme sebepleri arasında tarafsızlığı, düzgün Türkçe'nin kullanılması, kaliteli, düzeyli, eğitici ve bilgi verici yayınlarının olması gösterilmiştir. TRT'nin logo tasarımları ile ilgili görüşlerde ise; TRT'nin 1964-1984 yıllarında kullanılan ilk logo ve amblem tasarımını; soruyu cevaplayan kişilerin % 41' i açık, net, algılanabilir bulmaktadır. 1984-1989 yıllarında kullanılan ikinci logo ve amblem tasarımını; % 33'ü açık, net ve algılanabilir, 1989-1997 yıllarında kullanılan üçüncü logo ve amblem tasarımım; % 54' ü açık, net ve algılanabilir, 1997-2001 yıllarında kullanılan dördüncü logo ve amblem tasarımım; üniversite öğrencilerinin % 62' sı açık, net, algılanabilir, TRT'nin 2001 yılında yenilenen son logo ve amblem tasarımını ise % 75' i açık, net ve algılanabilir bulmaktadırlar. TRT'nin yapılan son logo tasarımına ait görüşlerde ise; görsel kimliğini oluşturan yeni amblem ve logosunun kurumun kimliğine, yapışma ve imajına uygun olduğuna çoğunluğun katıldığım görmekteyiz. Sonuç olarak bugüne kadar yapılan logo tasarımları arasında renk-biçim- tasarım açısından son logo çalışmasının TRT kurumuna en uygun tasarım olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research, is to bring up how the institutional logotype of TRT is perceived by the public. İn the direction of this aim, corporate identity desing of TRT were all examined. First of all opinions of university students abaut general broad casting of TRT were researched. After that their ideas about then already done institutional desing logotypes of TRT and the last logotype of TRT were all examined. The main source of the stady was based on the students of Gazi University, Mimar Sinan University, Marmara Universty Constitute between 2003-2004 academic year. A hundred and fifty students attending those universities were the milestones of my research. It has been prepared a questionaire to reveral how the puplic conceived the logotype showing the corporate identity of TRT. The analyses of Percentage and frequency data were made. The preference reasons of television programs on TV were given below due to the opnions about the general broadcasting of TRT on our questionaire results. These are the qualitied and high levels of sopshiticated and deductive programs which are made through importial and correct usage of Turkish. These opinions were declared about the desings of TRT logotypes. The % 41 of the people attending the questionaire find the first logotype and sembol used used between 1964 and 1984 clear and perceptible where as the % 33 have the some idea about the second logotype during 1984 and 1989 period. Between 1989 and 1997, % 54 of the people find the third logotype and sembol clear and percebtible. The fourth logotype and sembol clear and percebtible by the % 62 people between 1997 and 2001. The last logotype of TRT is found the best as its being clear and percebtible by the % 75 people in 2001. People agree with the idea that the last logotype desing is suitable to the corporate identity, structure and image of the TRT. As a conclusion in my study it's revealed that the last logotype is the most suitable one with its colour, form and desing features among the other ogotypes for the institution of TRT till now. u