Sebze seralarında kullanılan oksin grubu bazı hormonların kurşuni küf hastalığının (botrytis cinerea pers.) gelişimine etkileri
- Tez No: 6096
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
22 ÖZET Sebze seralarında kullanılan oksin grubu bazı hormon ların kurşuni küf hastalığının (Botrytis cinerea PERS.) gelişimine etkileri. Seralarda erkenci sebze yetiştiriciliği ülkemizde bü yük önem kazanmıştır. Ancak bu yetiştirme alanları yetersiz ısıtıldıkları için özellikle domates ve patlıcanda meyve tu tumunun, meyve büyümesinin olabilmesi amacıyla hormon adı verilen kimyasal maddelerden yararlanılmaktadır. Yaptığımız gözlemlere göre sebze seralarında en yoğun kullanılan hor monlar 2.4-D (2.4 dichlorophenoxyacetic acid), gibber ellic acid ve her ikisinin karışımı ile 4 C.P.A (4 chlorophenoxy acetic acid) dir. Gerek laboratuvar ve gerekse saksı koşullarında yürü tülen çalışmalar yukarıda adı geçen kimyasal maddelerin kur şuni küf hastalığı etmeni B. cinerea'nın gelişimini artırdı ğını göstermiştir. Ayrıca aynı kimyasal maddeler domates ve patlıcan bitkilerinde şekil bozukluklarına neden olurken klorofil niceliğini de azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
23 SUMMARY The effects of some hormons from oxine group used in vegetable greenhouses on the growth of the disease of gray mold (Botrytis cinerea PERS. ) Early vegetable production in the greenhouses have a great significance in Turkey. But, due to insufficient heating in these growing media sane chemicals called as hormons are used to increase the fruit set and fruit size in especially tomatoes and eggplants. Our observations showed that 2.4-D (2.4 dichlophenoxyacetic acid), gibberellic acid, the mixture of these two compounds and 4 CPA (4 Chlorophe- noxyacetic acid) were commonly applied to vegetable crops in plantic or greenhouses as hormons. The findings from our studies in laboratory and pot experiments indicated that the afore mentioned chemicals increased the growth of B. cinerea. On the other hand, these hormons caused the deformations on tomatoes and eggplants and the reduction in chlorophyl content.