Türkiye'nin imajının geliştirilmesinde Türk Yıldızları'nın rolü
- Tez No: 145110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
123 ÖZET Günümüzde devletler, tanıtıma ciddi kaynaklar ayırmakta ve bu yatırımlarının karşılığını, gerek turizm gelirlerinden gerekse diplomasi arenasındaki saygınlıklarını artırmak suretiyle, misliyle kazanıma çevirebilmektedir.“Enformasyon ve iletişim”çağı ile birlikte, artık ülkelerin tanınmışlıklarından öte, olumlu bir ülke imajına sahip olmaları daha önemli görülmektedir. Olumlu bir imaja sahip olmak Türkiye açısından da fevkalade önemlidir. Her biri ayrı bir uzmanlık ve faaliyet alanı olan siyasi, ticari, sosyo-kültürel ve turizm tanıtmasının başarıya ulaşması, öncelikle ülkemizin yurt dışındaki genel imajının oluşumu ile, kısa, orta ve uzun dönemdeki stratejik hedeflerimize ulaşmada destekleyici hatta belirleyici rol oynamaktadır. Ülke imajının geliştirilmesinde tüm tanıtma faaliyetlerinin bir bütünsellik içerisinde ele alınarak yürütülmesi ve yaratacağı toplam faydadan azami ölçüde yararlanılması gerekmektedir. Bu çalışmada örnek olarak incelenen Türk Yıldızları hava akrobasi timi, kurulduğu günden bu yana, yurt içi ve yurt dışında icra ettiği hava gösterileri ile Türk Hava Kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerini sergilemekte, havacılık sevgisini aşılamakta, genel anlamda Türkiye'nin tanıtımını başarı ile yerine getirmekte, sergilediği görsel şölenin, hem Türk halkının yüreklerinde hem de yabancıların zihinlerinde yaşamasını sağlamaktadır. Sonuç olarak Türk Yıldızları, yürüttüğü faaliyetler ve birçok özel nitelikleri ile dünya çapında bir şöhret yakalamış, havacılığa az çok ilgi duyan birçok insan tarafından tanınan ve beğenilen bir kurum hâline gelmiştir. Türk Yıldızları ekibi de bu gerçekten yola çıkarak, tüm gayretlerini, Türkiye'yi tanıtmak, Türk insanının neler yapabileceğini hem kendi halkımıza hem de tüm dünyaya göstermek ve bu sayede Türkiye'nin imajını geliştirmek için sarf etmektedir. Söz konusu gayretlerin pekiştirilmesi ve de geliştirilmesi124 amacıyla, Türk Yıldızları örneğinde olduğu gibi, her türlü alanda dünyanın en iyileri arasına girecek bireyler veya kurumlar oluşturulması, Türkiye'nin imajının geliştirilmesine büyük katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
125 SUMMARY Nowadays, countries contribute significant resources to their introduction; in return they get much more advantage of it with increased tourism income and respect in the area of diplomacy. By entering the information and communication era, having a good reputation is more essential than how much they are known. Having a good reputation is also very crucial for Turkey. Firstly, with the formation of general image of our country in abroad, the success of the political, commercial, cultural and touristic introduction plays a supportive or decisive role in our short, medium and long rage strategic targets. For improvement of the general image of the country, introduction activities have to be held as a hole and the total advantage of it has to be used maximally. The Turkish Stars Air Acrobatic Team, which is examined in this study, presents the capabilities and abilities of Turkish Air Force with air shows at home and in abroad, gives aviation love, so in general has a success in the introduction of Turkey and ensures the existence of their visual show in the hearts of Turkish Folk and in the minds of the foreigners. To sum up, Turkish Stars has an excellent reputation in the world with their activities and special qualities and becomes a well known organization by the people who have an interest in aviation. Therefore, Turkish Stars shows big effort for the introduction of Turkey and the evidence of the capabilities of Turkish people. Like in the example of Turkish Stars, people and organizations that will be the best of the world in their own issues will be important for the improvement of the image of Turkey.