Magazin Coğrafya dergilerinin Coğrafya öğretimindeki yerinin değerlendirilmesi
Evaluating the place of popular geographic magazines at geography teaching
  1. Tez No: 145109
  2. Yazar: MURAT YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı yüksek öğretim Coğrafya öğrencilerinin, Coğrafya öğretimi açısından alternatif kaynaklar olarak ifade edilen magazin Coğrafya dergilerine ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu dergilerin Coğrafya öğretimindeki yerini tespit edebilmektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak bir anket uygulanmıştır. Geliştirilen anket Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği anabilim dalında öğrenim gören 194 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde; tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmış; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan değerlendirmecilerin çoğunluğu, dergileri bilimsel bulduklarını, bu dergilerin bilgilerini unutmalarını engellediğini ve fakültede aldıkları bilgileri pekiştirdiğini; dergilerdeki fotoğrafların eğitimlerine pekiştireç olduğunu ifade etmişlerdir. Yüksek öğretim coğrafya öğrencilerinin magazin coğrafya dergilerinin Coğrafya öğretimindeki yerine ilişkin görüşleri, mezun olunan lise türü ve aylık gelir durumu değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermezken; sınıf ve sürekli takip edilen dergiler değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermiştir. Yüksek öğretim coğrafya öğrencilerinin magazin coğrafya dergilerinin Coğrafya öğretimindeki yerine ilişkin görüşleri sınıf değişkenine göre amaç, içerik, dil-anlatım ve görsellik boyutlarında anlamlı farklılık göstermiş iken; sürekli takip edilen dergiler değişkenine göre amaç ve içerik boyutlarında anlamlı bir fark göstermemiş; dil-anlatım ve görsellik boyutlarında anlamlı bir fark göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim of the research is to determine opinions higher school students about the popular geography magazines which are defined as alternative sources for geography teaching. A poll was taken as a tool for gathering data. The poll was applied to 194 students of Gazi University Gazi Faculty of Education Geography teaching department. In analysing the sub-problems of the research; one-way variance analysis (ANOVA) was done; frequency, percentage and arithmetical average were used. Average of the evaluators attended to the research stated that they found the magazines scientific. They said that the magazines prevent them to forget their knowledge and strengthen the informations they got in the faculty, also the photos are strenghtener to their education. While opinions of higher school geography students about the place of popular geography magazines on geography teaching do not show meaningful difference according to graduated high school or income factors, class grade and regularly read magazine factors showed a meaningful difference. While high school geography students' oppinions about the place of popular geography magazines in geography teaching showed a meaning pul difference according to class grade factor in aim, content, language-exposition and visually aspects; according to the factor of regularly read magazines, the showed a meaning pul difference in of aim and content but showed a meaning pul difference in language exposition and visualty aspects.