Geleneksel Japon evleri
Traditional Japanese houses
  1. Tez No: 145154
  2. Yazar: ALTAN SARAÇOĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Araştırmalarımı daha çok Japon evlerinin içinde tutarak içeriden dışarıya bakmaya çalıştım. Dışarıyla yoğun bir ilişkisi olduğu için anlattığım her konuda bu ilişkiye değindim. Öncelikle iklimsel şartlardan ve genel Japon insanının yaşam karakterinden bahsederek sonrasında tarihine uzandım. İlk oluşumlardan ve ilk ev tipinden örnekler verdim. Japon evi türlerini bu tarih sürecinde ayrıca detaylandırdım. Japon evlerinde planlama çok önem taşıdığı için bu konuyu derinlemesine ele aldım. Evin ayrıntılarını ise planlama başlığı altında açıkladım. Tamamen ahşaptan inşaa edilmelerinden dolayı ahşapları inceleyerek konstrüksiyonuna geçmemin daha doğru olduğuna kanaat getirdim. Son olarakta kapı ve pencereleri anlatarak tezimi tamamladım. IV
Özet (Çeviri)
I tried to keep my studies inside of Japanese houses and to look from inside to outside. The relation between interior and exterior is very intense that i mention of this relation in every topic. First, i mention of the climatic conditions and traditional Japanese living character, than i goto the history. I give example of the first buildings and the first house type. In addition, I talk about Japanese house's details in historical process. In Japanese houses, planning is very important so i talk of it in depht. I explain the details of the house in planning chapter. They entirely built from wood that, i decided the begin studying woods then the construction. Finally i complete my thesis by explaining the doors and windows.