Kadınlara verilen beslenme eğitiminin besin tüketim düzeyleri beslenme alışkanlıkları ile beslenme ve osteoporoz (Kemik erimesi hakkındaki bilgilerine etkisinin saptanması
The effects of nutrition education, given to those women, on their nutrition habits and their knowledge about nutrition and osteoporosis
- Tez No: 145153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma; kadınlara verilen beslenme eğitiminin, besin tüketim düzeyleri, beslenme alışkanlıkları ile beslenme ve osteoporoza ait bilgilerine etkisini saptamak amacıyla; Ankara Valiliği, Çubuk Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde kursiyer olan 90 kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından veri toplamak amacıyla hazırlanan anket formları, ön test olarak kullanılmış, kadınların konuya ilişkin mevcut bilgi ve tutumları saptanmıştır. Daha sonra bir grup kadına (n=30), sadece yüz yüze eğitim verilmiş (grup 1); diğer bir grup kadına da (n=30) araştırmacı tararından geliştirilen beslenme ve osteoporoza ait bilgileri kapsayan el kitabı verilmiştir (grup 2). Hiçbir eğitim verilmemiş kadınlar ise (n=30) kontrol grubu (grup 3) olarak seçilmiştir. Ön test olarak kullanılan anket formları tekrar düzenlenerek; son test olarak kullanılmış ve kadınların konuya ilişkin bilgi ve tutumları tekrar ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 10.0 for Windows(Statistical Program for Social Sciences) paket programından yararlanılmış; t testi, varyans analizi ve önemlilik testleri uygulanıp, sayı ve yüzdeleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out among 90 women attending courses at Çubuk Adult Education Centre held by the Province of Ankara, to determine the effects of nutrition education, given to those women, on their nutrition habits, and their knowledge about nutrition and osteoporosis. The questionnaire forms prepared by the researcher with an aim of gathering data were used as a prehminary test and the women's knowledge and attitudes on the subject were determined. Then, only a face-to-face education was provided to a group (Group 1) of women (n=30) and another group (n=30) (Group 2) was given a handbook prepared by the researcher, containing some information on nutrition and osteoporosis. The group of women who took no education was chosen as the control group (Group 3). Having been reorganized, the questionnaire forms which were used as a preliminary test were reused as a final test and the women's knowledge on and attitudes towards the subject were re-evaluated. In the evaluation process, the software called“SPSS 10.0 for Windows (Statistical Program for Social Sciences)”was utilized; t-test, variance analysis as well as significance tests were performed; and information on the numbers and percentages were obtained.