Tarih öğretiminde kadın ve Türk kadın imajı
Woman and Turkish woman images in history teaching
  1. Tez No: 145184
  2. Yazar: MELİHA KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarihin nasıl yazılacağı kadar, nasıl öğretileceği de çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Nasıl öğretileceğinin belirlenmesi, tarih programlarının oluşmasına yardımcı olacaktır. Ancak tarih derslerinde ne öğretileceği de tarih öğretimi ile uğraşan araştırmacıların sıkça tartıştığı konulardan biridir. Tarihin kahramanları olan kadın ve erkekler, ders kitaplarına yansıma hususunda farklılık göstermektedirler. Son zamanlarda kadınla ilgili araştırmalar hızla artarken, tarih öğretiminde kadının konumu da gündeme gelmiştir. Bu çalışmanın birinci kısmı ortaöğretim seviyesinde okutulan tarih ders kitaplarındaki kadın ve Türk kadınına ait imajları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu imajların oluşmasındaki etkenler ve bu etkenlerin sonuçları sorgulanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında öğrenci ve öğretmenlere yöneltilen iki soru ile anket çalışması yapılmıştır. Anketin verilerine dayanarak öğrenci ve öğretmenlerin hatırladıkları tarihî kadın şahsiyetlerle, ders kitapları arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Anket Ankara'da seçilen 7 lisede 707 öğrenci ve 73 öğretmene uygulanmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın sonuçları tarih öğretimine katkıda bulunması açısından değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Tarih öğretiminde kadın, cinsiyet
Özet (Çeviri)
The question of how to teach history appears as a problem as much as the question of how to write history does. Determining how to teach history will help forming history programs. However, what to teach in history lectures is one of the topics discussed ferquently by historians. Actors and actress of the history have been reflected differently on history textbooks. As the research related to women increases recently, role of the women in teaching history are evaluated, as well. The first part of this work discusses the images of Turkish women presented at secondary school level text books. Additionally, reasons behind the formation of these images are questioned. In the second part of this work a questionnaire is conducted by asking two questions to teachers and students. Based on the results of the questionnaire, the relation between women in textbooks and the answers provided by the students and teachers are evaluated. The survey is applied to 707 students and 73 teachers chosen at 7 different high schools chosen in Ankara. The results of the research are evaluated in terms of their possible contribution subject of teaching history and several suggestions are derived from them. KEYWORDS: Gender, Women in history teaching