Çoklu Zekâ Kuramını temel alan etkinliklerin hayat bilgisi dersinde öğrenci erişisine ve kalıcılığa etkisi
The effect of activities based on The Multiple Intelligences Theory on student achievement and permanency in life science class
  1. Tez No: 145189
  2. Yazar: HAVVA TEMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE TERTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada Çoklu Zekâ Kuramına göre hazırlanan etkinliklerin Hayat Bilgisi dersinde öğrenci erişisine ve kalıcılığa etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada deneysel yöntem kullanılmıştır. Gruplara deneysel işlem öncesi öntest, deneysel işlem sonrası sontest, deneysel işlem bitiminden bir ay sonra ise kalıcılık testi uygulanmıştır. Öntest ve sontestler ile erişi, kalıcılık testi ile de öğrenilen bilgilerin kalıcılık düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada ilköğretim 2. sınıf düzeyinde, Hayat Bilgisi dersinin“Taşıtlar ve Trafik”ünitesi ele alınmıştır. Araştırma, ön testle bilişsel giriş davranışları denk oldukları belirlenen Ankara ili Beypazarı ilçesi Altay İlköğretim Okulu 2-A sınıfı ve Çayırlı İlköğretim Okulu 2-A sınıfında yürütülmüştür. Altay İlköğretim Okulu 2-A sınıfı deney grubu olarak, Çayırlı İlköğretim Okulu 2-A sınıfı da kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda Çoklu Zekâ Kuramını temel alan öğretim yöntemleri, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; Çoklu Zekâ Kuramını temel alan öğretimin yapıldığı deney grubunun ye geleneksel yöntemle öğretimin yapıldığı kontrol grubunun sontest verileri incelenmiş ve deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubunun öntest ve sontest puan ortalamaları incelenmiş ve bu testlerin ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Çoklu Zekâ Kuramını temel alan öğretimin öğrenci başarısını olumlu yönde etkilediği söylenebilir. Kontrol grubunun öntest ve sontest puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Deney grubunun öntest ve sontest puan ortalamaları arasındaki fark daha fazladır. Bu durumda deney grubunun daha başarılı olduğu söylenebilir.Deney ve kontrol grubunun erişi puanları incelenmiş ve gruplar arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Buna göre Çoklu Zekâ Kuramını temel alan öğretim öğrenci erişisinde olumlu bir etkiye sahiptir denilebilir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin kalıcılık puan ortalamaları incelendiğinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Grupların sontest ve kalıcılık testleri puan ortalamaları karşılaştırıldığında deney grubunun sontest ve kalıcılık testi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı ve Çoklu Zekâ Kuramı temel alınarak yapılan etkinliklerin kalıcı öğrenmeler oluşturduğu görülmüştür. Kontrol grubu sontest ve kalıcılık testi puan ortalamaları arasında da anlamlı bir fark yoktur. Bu durumda geleneksel yöntemlerle yapılan öğretim de kalıcı öğrenmeler oluşturmaktadır denilebilir. Sonuç olarak farklı zekâ alanları dikkate alınarak yapılan öğretim Hayat Bilgisi dersi“Taşıtlar ve Trafik”ünitesinin öğretiminde öğrenci başarısı üzerinde olumlu yönde etkilidir denilebilir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research the effect of The Multiple Intelligences Theory activities in Hayat Bilgisi (Life Science) class on the student achievement and permanency is tried to be determined. Emprical method was used in this research. Before teaching, a pre-test; after teaching, a post test and a month after teaching, a permanency test was applied to the groups. By the help of pre and post tests, achievement; by the help of permanency test, permanency degrees were tried to be determined. In the research,“Vehicles and Traffic”unit of Life Knowledge lesson in primary school second class degree was studied. The research is done on the two classes; Ankara Beypazarı Altay Primary school 2-A class and the same town Çayırlı Primary School 2-A pre test results of which are bale. As the experiment group, Altay Primary School 2-A class, as the control group, Çayırlı Primary School 2-A class were chosen. For the experiment group methods based on The Multiple Intelligences Theory was used in teaching. For the control group, traditional approach was used. When the results were analysed; Post test data averages of experiment and control groups were analysed and it is realised that there is a quite meaningful difference in favour of experiment group. Pre test and post test average points of the experiment group were analysed and a quite meaningful difference is determined. So it is realised that teaching with the methods based on The Multiple Intelligences Theory has a positive effect on student achievement. Control group's pre test and post test results were analysed and a meaningful difference was found between them. The difference between results of experiment group's pre and post tests is higher. In this case it can be said that the experiment group is more successful.Achievement points of both groups are analysed and a meaningful difference was found in favour of experiment group. So it is evident that teaching with the methods based on the Multiple Intelligences Theory has a positive effect on student achievement. When permanency points were analysed a meaningful difference in favour of experiment group was not found. When post test and permanency test results of the groups were compared, there is not a meaningful difference between post test and permanency test points of experiment group. So it is possible to say that teaching with the methods based on The Multiple Intelligences Theory obtains permanent learning. Also there is not a meaningful differeOnce between post and permanency test points of control group. So it can be claimed that teaching with traditional methods also obtains permanent learning. Consequently, it can be claimed that teaching by considering different intelligences, has a positive effect on teaching“Vehicles and Traffic”unit in Life Science lesson. VI