The use of emotional intelligence in English language teaching
Duygusal zekanın İngilizce öğretiminde kullanımı
- Tez No: 145188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Duygusal zekayi tanıtan bu çalışma öğretmenler ve İngilizce öğrencilerinin bilgilerini duygusal zeka hakkında ölçmeği ve öğretmenlere sınıfta yararlanmaları için bazı öneriler vermeği amaçlamıştır. Bu çalışma beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm çalışma boyunca tartışılan problemi, bu problemin varsayımlarını, çalışmanın amacını, kapsamını ve çalışmada kullanılan veri toplama ve değerlendirme metotlarını sunmaktadır. Bu çalısşmanın ikinci bölümü konuyla ilgili kaynak taramasını kapsamaktadır. Bu bölüm genel olarak duygusal zekanın kaynak taramasını sunmaktadır. Üçüncü bölüm çalışmaya katılan öğrenci ve öğretmenlerden anket ve görüşme yoluyla toplanan verilerin analizi ve yorumlanmasını içerir. Bilgiler cetveller ve çartlarda verilerek özetlenmişir. Dördüncü bölüm tüm bölümlerdeki bilgilere, özellikle anket sonucuna dayanarak öğretmenler ve İngilizce öğrencilerine bir öneri sunmaktadır. Beşinci bölüm çalışmanın kısa bir özetinin yapıldığı sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, which introduces emotional intelligence, aims to evaluate teachers and students information about emotional intelligence and give some data and suggestions about emotional intelligence. This study has five chapters. The first chapter aims to give the problem to be discussed through the study. This chapter also includes the aim and scope of the study. At the end of the chapter methodology and assumptions have been presented. The second chapter presents the literature review of the thesis. This chapter provides the theoretical background of the study. Chapter three deals with the data analysis and interpretation of the data collected from teachers and students. The data has been given in charts and tables representing the participants' knowledge about emotional intelligence. Chapter four represents a suggestion part for teachers, students and parents. These suggestions are based on the findings of the questionnaire. Chapter five is the conclusion part and gives a summary of the study. 11