Altı Sigma metodolojisinin toplam çevrim süresi üzerine uygulanması: ' Yalın Altı Sigma '
Application of Six Sigma methodology on total cycle time: 'Clean Six Sigma'
- Tez No: 145262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KEMAL ŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Altı Sigma ve Yalın Üretim, son yıllarda birçok şirketin performans geliştirme amacı ile uyguladığı yöntemlerdir. Altı Sigma, değişkenliğin azaltılması yolu ile süreç kalitesinin arttırılmasını sağlamaya odaklanmıştır. Yalın Üretimin hedefi ise, müşteriye sunulan değeri maksimize etmek için, belirli bir ürün bazında değer akış yolunun tanımlanması ve bu yol üzerinde israfa neden olan tüm kaynakların yok edilmesidir. Her iki yaklaşım da sonuç olarak iyileştirmeyi amaçlamaktadır ve birinin diğerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Altı Sigma'nın gücü, iyileştirmeyi geçerliliği kanıtlanmış bir metodoloji çerçevesinde yapması iken, Yalın Üretim, günümüz iş dünyasında en az kalite kadar önemli olan hız konusunda büyük avantajlar sağlama potansiyeline sahiptir. Bu iki yaklaşımın güçlü yanlarının bir araya getirilmesi ile, kalite ve terminde en büyük iyileştirme potansiyeline erişilir. Bu güçlü birleşimin adı“Yalın Altı Sigma”dır. Bu çalışmada, Altı Sigma, Yalın Üretim ve her ikisinin tamamlayıcı yönleri açıklanmış, ikisinin birlikte kullanıldığı“Yalın Altı Sigma”yaklaşımının temel kuralları açıklanmış ve orta ölçekli bir işletmede her iki yaklaşım dikkate alınıp problemler incelenerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Six Sigma and Lean Production are the methods applied by many companies for the purpose of performance improvement. Six Sigma focuses on improving process quality by reducing variation. The goal of Lean Production, however, is to identify the value stream for a particular product and eliminate all sources of waste on this stream in order to maximize the value presented to the customer. Both approaches aim improvement eventually, and has their advantages and disadvanteges over another. W hile the power of Six Sigma is that it makes improvement in the framework of a proven methodology, Lean Production has a potential of ensuring great advantages about speed, which is as important in today's business world as quality. The name of this powerful combination is“Lean Six Sigma”. In this study, Six Sigma, Lean Production and the complementary sides of each are explanined, fundementals of“Lean Six Sigma”, in which both of these are explained and problems in a middle scale company are studied by considering both approaches and suggestions are presented. VI