Ziya Gökalp'in din eğitimi ile ilgili görüşlerinin tespit ve değerlendirilmesi
Establishment and evaluation of Ziya Gökalp's opinions concerning religion education
  1. Tez No: 145285
  2. Yazar: GÜLNUR KOCAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET“Ziya Gökalp'in Din Eğitimi İle İlgili Görüşlerinin Tespit Ve Değerlendirilmesi”adı altında yapılan bu çalışmanın amacı; din eğitimi bilimi ve tarihini teorik ve pratik düzeyde katkıda bulunabilmektir. Çalışmanın Giriş Bölümü'nde araştırmanın amacı, önemi, metodu ve Ziya Gökalp'in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm'de eğitimin tanımı- amacı, eğitim-öğretim kurumları ve eğitimde öğretmenlerin yeri ile ilgili Gökalp'in görüşleri ele alnımştır. İkinci Bölüm'de Ziya Gökalp'in din anlayışı ve din eğitimine bakışı üzerinde durulmuştur. Üçüncü Bölüm'de ise Ziya Gökalp'in milli eğitim sisteminin yapılanmasına etkileri üzerine bir değerlendirmede bulunulmuştur. Çalışma genel bir değerlendirmenin yapıldığı sonuç ile tamamlanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research named as“Establishment and Evaluation of Ziya Gökalp's opinions Concerning Religion Education”has a duty to contribute to the history and science of religious education theoritically and practically. In the Introduction section includes informations about the life and work of Ziya Gökalp and the scope, importance and methodology of the research. The first section is trying to explain the opinions of Ziya Gökalp about the definition and scope of education, education institutions and roles of teachers in education. Second section explains the mentality of Ziya Gökalp for religion and his opinions about religious education. Third section evaluates the influence of Ziya Gökalp on the organization of Turkish National Education System. In the last section, the issue was trying to evaluate generally. V