The ethics of the American Bildungsroman: Challenging society's norms in creating authentic selves
Amerikan Bildungs roman geleneğinde etik yaklaşımlar
- Tez No: 145284
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET“Doğru”,“ahlak”,“etik değerler”genel anlamlarıyla edebiyata her zaman konu olmuşlardır. Olgunlaşma Romanı, batının“soyut”olarak nitelediği bu kavramları ve bunların ortaya çıkış biçimini ele alan bir yazın türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Amerikan Olgunlaşma Romanı, ahlaksal değerlerin soyut değil“işlevsel”ve“deneysel”olduğunu iddia eder. Bu geleneğe göre,“nihai”olarak değerlendirilebilecek herhangi bir“doğru”yoktur. Avrupa'daki benzerlerinin aksine, Amerikan Olgunlaşma romanı, bu çerçevede, etik değer (oluşturma) sorununun pragmatik yaklaşımla çözümlendiği bir laboratuvar görevi görmektedir. Bir başka deyişle, Amerikan Olgunlaşma romanı tüm kavramların deneysel olarak analiz edildiği bir sahadır. Bu nedenle, pragmatizm bir felsefe olduğu kadar aynı zamanda ahlaksal değerlerin“işlevsel-pratik”olarak da incelenmesini sağlayan bir yöntemdir Bu çalışmanın amacı, kişilik oluşturma sürecinde“doğru yapmak”(ama kesinlikle“doğru olanı yapmak”ya da“doğruya ulaşmak”değil) adına yöntem olarak pragmatizm ve alan olarak Amerikan Oluşum Romam'nın ortaklığını göstermektir. Seçilen romanlar Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları (The Adventures of Huckleberry Finn), Henry James'in Maîsie'nin Bildikleri [What Maisie Knew), ve J. D. Salinger'ın Çavdar Tarlasında Çocuklar {The Catcher in the Rye) adlı romanlarıdır. Roman kahramanları yaşadıkları deneyimler açısından incelenmiş, sosyal kurumlar ve sınıf bilinci gibi soyut kavramlara verdikleri pragmatik tepkiler ele alınmış, olgunlaşma süreçleri boyunca sergiledikleri özgün kişilik oluşturma savaşımları ve isteklilikleri vurgulanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The construction of“truth”,“morality”, and“ethics/ethical values”has been a central issue in literature in general. The Bildungsromane, in particular, carry the qualities in representing the formation of such notions that have long been considered“abstract”terms in Western thinking and literature. However, the American Bildungsroman tradition puts forward that any moral value should be“functional”and“experimental”. Moreover, there is no single norm that is able to assert something as the ultimate truth. The American Bildungsroman, unlike its European counterparts and associates, is the laboratory of pragmatic approaches to solve the problematic of constructing ethics and ethical values in this sense. The American Bildungsroman, in other terms, is the field where all terms are examined experientially. Therefore, pragmatism becomes a certain analytical method as well as a philosophy in studying the Bildungsroman and its character while establishing a practical- functional moral system. In this study, my aim is to demonstrate the cooperation and collaboration of pragmatism and the Bildungsroman as“truth-making”and“self-formation”processes. The novels selected in this study (Mark Twain's The Adventures of Huckleberry Finn, Henry James's What Maisie Knew, J. D. Salinger's The Catcher in the Rye) are examples of analyzing the Bildung heroes/heroines and their experiences in terms of their pragmatic responses to such socially-oriented terms as social institutions and class structure, the reason why the existing system does not satisfy them, and their willingness to build their own and authentic selves in their Bildung process. Vli