Giacomo Puccini'nin opera anlayışı ve Madam Butterfly Operası
Giacomo Puccini's the concept of opera and Madam Butterfly Opera
  1. Tez No: 145296
  2. Yazar: BETÜL GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ünlü besteci Giacomo Puccini' nin opera anlayışı ve ünlü operalarından Madam Butterfly operasının oluşum süreci, libretto ve librettonun dramatik yapısı, kişilik çözümlemeleri incelenmiştir. Konuyu gerektiği gibi bütünüyle inceleyebilmek amacıyla, bestecinin; yaşamı, eserleri, İtalyan Operası ile verismo akımındaki yeri ve önemi, dramatürgi ve sahne duyarlılığı, operalarında atmosferi anlatım şekli, operalarındaki melodi ve arya tipleri, operalarının armonik yapısı ve leitmotifler, operalarında orkestranın kullanımı ve orkestral çeşitlilik, koronun kullanımı, Madam Butterfly Operası' nın dünya ve Türkiye prömiyerleri ile ilgili bilgiler de bu çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, famous composer Giacomo Puccini's concept of opera and along with that many thing such as the formation period of one of his most famous operas the“Madama Butterfly”, dramatic existance of both libretto, characters' analysis and music has been closely examined. To be able to examine the subject clarly, composer's life, his compositions, Italian opera along with verismo movement place and importance, dramaturgi and sensitivity of the stage, the atmosphere of his opera, and his exposition style, the way how he uses the melodies in his opera and cersion of the arias, it's harmonic existance and leitmotives, usage of the orchestra and choir and knowledge about the opera of“Madama Butterfly's”world and Turkey first performances is taking place in this thesis VI