Giacomo Puccini'nin hayatı, eserleri,besteciliği ve Tosca Operasındaki dört viyolonsel solosunun incelenmesi
Italian composer Giacomo Puccini's life, works, composition and examination of four cello solos in Tosca Opera
- Tez No: 711292
- Danışmanlar: DOÇ. MUSA EREN İŞKODRALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma opera tarihinin en önemli bestecilerinden biri olan Giacomo Puccini'nin hayatına dair detaylı bir Türkçe kaynak sunmak amacıyla yazılmıştır. Bu çalışma ilk bölümde Giacomo Puccini'nin hayatını, başlıca eserlerini incelenmiştir. İkinci bölümde Puccini'nin bestecilik özelliklerini anlatmıştır. Üçüncü bölümde Tosca operasının bestelenme süreci, prömiyeri ve özellikleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Tosca operasındaki dört Viyolonsel Solonun armonik yapısı ve form analizi yapılmıştır. Beşinci bölümde Puccini'nin bireysel stili açıklanmıştır. Altıncı bölümde ise Tosca operasında kullanılan besteleme tekniği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was written to provide a detailed Turkish source of the life of Giacomo Puccini, one of the most important composers in opera history. In the first chapter, Giacomo Puccini's life and major works are examined. In the second part, it explained Puccini's compositional qualities. In the third part, the composition process, premiere and features of tosca opera are explained. In the fourth part, the harmonic structure and form analysis of Four Cello Solos in Tosca opera was performed. The fifth chapter describes Puccini's individual style. In the sixth part, the composing technique used in tosca opera was examined.