Gıacomo Puccını'nin oda şarkılarının metin ve müzik bağlamında incelenmesi
Giacomo Puccini's chamber songs examination in the context of text and music
  1. Tez No: 853035
  2. Yazar: CANER AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY HATİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez,“Puccini Şarkı Çalışmaları”başlığını taşıyan, ünlü İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin şarkıları üzerine derinlemesine bir araştırmadır. Puccini'nin ünü genellikle operatik başarılarıyla ilişkilendirilse de, solo şarkılar alanındaki katkıları, daha az bilinse de, aynı derecede önemlidir. Bu çalışma, Puccini'nin şarkılarının sanatsal ve teknik inceliklerini aydınlatmayı amaçlayarak, kapsamlı bir müzikal ve lirik analiz sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmanın temeli, Puccini'nin kişisel ve mesleki yaşamına, aynı zamanda döneminin genel tarihsel ve müzikal bağlamına derinlemesine inen bir literatür taraması ve ilgili analize dayanmaktadır. Bu kaynaklar, eserlerinin eleştirel analizlerini, biyografik hesaplamaları ve müziğinin stilistik ve tematik yönlerine odaklanan çalışmaları içermektedir. Bu metodolojik yaklaşım, sadece şarkıların müzikal yapı ve stilistik özelliklerini değil, aynı zamanda sözlerinin derinliğini ve önemini de içeren çok yönlü bir anlayış sunmaktadır. Puccini'nin şarkıları, operatik ünü tarafından gölgelenmiş olmasına rağmen, kariyerinin tamamını kapsayan çeşitli ve zengin bir portföyü temsil etmektedir. Erken dönem çalışmalarından olgunluk ve sanatsal inceliğin yankılarına kadar, bu şarkılar, evrilen kompozisyon tarzına dair tanıklıklardır. Bu tez için seçilen şarkılar, Puccini'nin müzikal evriminin farklı aşamalarına dair benzersiz bir pencere sunmak amacıyla seçilmiştir. Bu eserlerde müzik ve sözlerin karmaşık etkileşimini detaylandırarak, bu tez, Puccini'nin sanatsal mirasına taze bir bakış sunmayı hedefleyerek, müzikal dehasının az bilinen yönlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Puccini Song Studies,”is an in-depth research on the songs of the famous Italian composer Giacomo Puccini. Although Puccini's fame is primarily associated with his operatic successes, his contributions to the field of solo songs, despite being lesser-known, are equally important. This study aims to illuminate the artistic and technical nuances of Puccini's songs, providing a comprehensive musical and lyrical analysis. The foundation of this work is a literature review and related analysis that delves deeply into Puccini's personal and professional life, as well as the broader historical and musical context of his time. These sources include critical analyses of his works, biographical accounts, and studies focusing on the stylistic and thematic aspects of his music. This methodological approach offers a multi-faceted understanding, encompassing not only the musical structure and stylistic features of the songs but also the depth and significance of their lyrics. Puccini's songs, though overshadowed by his operatic fame, represent a diverse and rich portfolio spanning his entire career. From early works to echoes of maturity and artistic refinement, these songs are testimonies to his evolving compositional style. The songs selected for this thesis are chosen to demonstrate the breadth and depth of Puccini's musical journey, each offering a unique window into different phases of his musical evolution. By detailing the complex interplay of music and lyrics in these works, this thesis aims to provide a fresh perspective on Puccini's artistic legacy, revealing the lesser-known facets of his musical genius.