Biri Bizi Gözetliyor yarışmasında yaratılan imajın müzik endüstrisinde kullanımı
Using of the image which is created in Biri Bizi Gözetliyor competition, in music industry
- Tez No: 145306
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Biri Bizi Gözetliyor yarışması Türkiye'deki ilk gözetleme yarışmasıdır. İlk yayınlandığında tepki gören yarışma kısa zamanda ilgi toplar ve beş dönemi tamamlar. Dünyada 23 ülkede yapılan ve orijinal adı Big Brother olan yarışmada 15 kişi 100 gün kameralarla 24 saat izlenen bir evde yaşarlar. Bu görüntüler İnternet ortamında ve televizyondan canlı olarak izlenebilir. Her hafta yapılan eleme sonrasında kalan üç kişi ödül kazanır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yarışma sonrasında yarışmacılardan bazdan eğlence endüstrisinde çeşitli işler yaparlar ya da 'yaptırılırlar'. Bu işler için, televizyon sayesinde elde ettikleri şöhret ve izleyicide oluşan 'bu yarışmacı bu işi yapar' imajı kullanılır. Yapılan iş ne olursa olsun yadırganmaz. Yarışma sonrasında kitap yazan, oyunculuk yapan, program sunan, albüm yapan yarışmacılar olur. Bugüne kadar Biri Bizi Gözetliyor yarışmacılarından beşi albüm yapar. Bunların üçü daha önce müzikle uğraşmış ancak albüm çıkar(a)mamıştır, yarışma sonrasında albüm yapmaları daha kolay olur. Diğer iki yarışmacı ise genç kızların beğendiği kişilerdir. Şirketleri bu yarışmacılara albüm yapmaya iten neden şöhretin satacağına olan inançtır. Onlar da kolayca 'şarkıcı' sıfatını kazanırlar. Tüm yarışmacıların eğlence endüstrisi içindeki görünümleri yarışma sırasında izleyicinin kendilerini görmeye alışkın olduğu görünümlerinde bir değişiklik yapmadan olur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Biri Bizi Gözetliyor is the first observation competition of Turkey. In its first broadcasting people shows it negative reactions. But in a short time they like it and it completes five series. It broadcasts in 23 countries in the world. Its original name is Big Brother. In this competition 15 competitors live 100 days in a house which is observing with cameras in 24 hours, spectators can watch the program on internet or on TV. Same as whole countries also in Turkey the competitors have variety jobs in Entertainment Industry after competition. When they have these jobs they use theri fame that they get on TV. Whatever they do, spectator doesn't think negative about this situation. There are competitors who write book, act in TV series, host, have albums. Until today five BBG competitors have albums. Three of them interested in music before competition but they hadn't got albums, after the competition they can have an albumeasily. The two others are the men who especially the young girls love. The music companies want to make them albums because they beleive that fame always sells.! VII