Görünüşte ilişkisiz regresyon yöntemiyle Türkiye'nin 2005-2015 dönemi enerji talebinin tahmin edilmesi
Estimating Turkey's energy demand over period 2005-2015 using seemingly unrelated regresion
- Tez No: 145327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT PAZARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Enerji sosyal gelişme ve ekonomik büyüme için gerekli en önemli faktörlerden biridir. Isınma, aydınlatma ve ulaşım gibi temel ihtiyaçların sağlanmasında ve tüm sanayi sektörlerinde kritik üretim girdisidir. Enerjinin ekonomik gelişim sürecindeki önemi artık bütün dünyaca bilinmektedir. Türkiye gelişmekte olan bir ülkedir ve hızla artan bir nüfusu sahiptir. Bu faktörlere paralel olarak Türkiye'nin enerji talebi hızla artmakta ve gelecekte de artmayı sürdürmesi beklenmektedir. Türkiye net bir enerji ithalatçısı ülke olup, günümüzde tüketilen enerjinin üçte ikisi ithal edilmek durumundadır. Bu faktörler göz önüne alındığında, talep projeksiyonları hükümetler ve karar vericiler için destekleyici bir faktör konumuna gelmiştir. Bu çalışmada, Dünya' da ve Türkiye'deki mevcut enerji durumu incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, dünya enerji durumu detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bir sonraki bölümde, Türkiye enerji durumu ve enerji politikaları analiz edilmiştir. Son olarak, 1984-2001 yılları arasındaki enerji tüketim verileri kullanılarak SUR yöntemiyle 2005-2015 dönemi için Türkiye enerji talep modeli oluşturulmuştur. Daha sonra, öngörülmemelere ve varsayımlara dayalı olarak bağımsız değişkenler tahmin edilerek alternatif senaryolar üretilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy is a essential input for social develoment and economic growth. It provides basic needs and services such as transportation, heating and lighting and is crucial production factor in all sectors of industry. The importance of energy in economic development has been recognized almost universally. Turkey has a dynamic economic development and rapid population growth. In paraleli to these factors, Turkey's energy demand has grown rapidly and expected to continue growing. Turkey is an energy importing country, with two half of the energy consumed being supplied by importing. Regarding these factors, demand projections become very supporting factors for governments and decisionmakers. In this paper, the current situation of energy, both in world and Turkey has been explored. In the first part of this paper, world energy situation has been mentioned in detail. In the following chapter, the energy sector and the energy policy of Turkey has been analysed. Finally, we established a model for Turkey energy demand using SUR model with data for the energy consumed in respect to fuel types over the period 1984-2001. Then, alternative scenarios has been derived according to the forecasted variables. Vll