Akış yönetiminin ve katma değer analizinin süreç performansının arttırılması amacı ile kullanılması üzerine bir araştırma
A study on using flow management and value added assessment for the purpose of improving process performance
  1. Tez No: 145326
  2. Yazar: IŞIL YAZICIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Teknolojinin hemen hemen her şirket için aynı erişilebilirlikte olduğu günümüz piyasa koşullarında, işletmelerin ayakta kalabilmek, kar edebilmek ye rekabet gücüne sahip olmak için sınırlı sayıda yolu vardır. Her işletmenin aynı ürünü üretebilmek için benzer koşullara sahip olabileceği düşünüldüğünde, fark yaratabilmek için ürünü en kaliteli ancak en düşük maliyetli olarak üretebilecek olan işletmelerin hayatta kalma şansı daha yüksek olacaktır. Bunu başarmak için üretim sırasında meydana gelebilecek olan israfların engellenmesi, üretimdeki iş akışının düzgün bir şekilde sağlanması ve sürdürülmesi esas alınabilecek bir noktadır. Bu çalışmada, işletmelerin üretimlerini daha düşük maliyetle yapabilmelerine olanak sağlamak için üretimde meydana gelebilecek israfları tespit etmek, engellemek; bunun yanı sıra süreçleri akışkanlaştırmak ve katma değer yaratan faaliyetleri maksimize ederken katma değer yaratmayanları da yok etmek ya da en aza indirmek açısından yapılması gerekenler incelenmiştir. Çalışmanın esas amacı israfın engellenmesi için iş akışlarının yönetimi ve katma değer analizinin kullanılmasıdır. Bu amaçla öncelikle mevcut yayınlar incelenmiş ve kaynak taraması yapılmıştır. Daha sonra elde edilen bilgilerden yola çıkılarak bir işletme, akış yönetimi ve katma değer yaratma açılarından incelenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the current market conditions, companies have limited paths to survive, make profit and to have the competion potency as every company has access to technology. Any company working in the same field may use similar ways of production. In this case, the companies that produce the best quality with lower costs may have a chance to survive. To achieve this goal, the main point is to decrease the waste and manage the businesss process flows efficiently. In this study, it is examined, how the waste comes out during the production and to make the production process flows efficiently and to maximize the value added activities while eliminating the non-value added activities or at least to decrease them in order to make the companies produce with lower cost. The main objective of this study is impeding the waste, by using managing the business process flows and value added assesment techniques. For achieving this goal, current publications and written sources are examined. Then, one company had been selected and examined in terms of process flows and value added assessment techniques.