Şirket kârlılıklarının ve temettü politikalarının hisse senedi fiyatı üzerine etkisi
The analyze of the profitability and the dividend policies of the firms on the stock's market price
- Tez No: 145344
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET İşletmelerin ömürlerini sürdürebilmeleri, faaliyetleri sonucu elde ettikleri kâra sıkı sıkıya bağlıdır. Dönem sonu - varsa - bilançolarında gerçekleşen net kârlarını ortaklarına dağıtabildikleri gibi yatırıma gittikleri dönemler, sermaye ihtiyacı duydukları veya büyüme politikası izledikleri dönemler gibi işletmenin ve ülke ekonomisinin içinde bulunduğu duruma bağlı olarak şirket içinde tutup yedek akçelere aktarabildikleri gibi sermaye artırımı yoluyla özsermayelerine de ekleyebilmektedirler. Her işletme kendi mali durumuna ve piyasa koşullarına bağlı olarak farklı temettü dağıtım politikası izlemektedir. Halka açık şirketlerin izlediği temettü politikaları da hisse senedine yatırım yapan tasarruf sahipleri için yatırım kararları açısından en önemli belirleyici unsurlardan biridir. Tasarruf sahipleri hisse senedini almadan önce şirketin sermayesine, kârlılığına baktığı gibi ortak olacağı şirketin elde ettiği kâra, bu kârı nasıl değerlendirdiğine ve bunu mevcut ortaklarına dağıtıp dağıtmadığına da dikkat etmektedir. Yatırımcı bu incelemeleri sonucu alım veya sahip olduklarını satım yönünde karar vermektedir. Bu da hisse senedi piyasasının volatilitesini ve halka açık şirketlerin hisse senetlerinin piyasa fiyatını belirlemektedir. Bu çalışmada, hisse senetleri tanım ve kavramları, hisse senedi fiyatına ve şirket değerine etki eden faktörler, bu faktörlerden biri olan“temettü”ve“temettü politikaları”, şirketlerin temettü politikalarının oluşumuna etki eden faktörler anlatılmış, bunların şirket değeri üzerindeki etkilerine ilişkin teorik yaklaşımlardan bahsedilmiştir. Bunların yanı sıra menkul kıymet piyasalarının etkinlikleri ve kazanç açıklamaları ile ilgili diğer araştırmalara yer verilmiştir. Çalışmanın ana amacı olan şirket kârlılıklarının ve temettü politikalarının hisse senedi fiyatı üzerine etkinliği Türkiye'ye ilişkin olarak araştırılmış ve halka açık şirketler, tasarruf sahipleri ve ekonominin bunun üzerindeki etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The survival of businesses is strongly correlated with the profits they generate form their operations. At the end of the period, if they have any positive net profits in their balance sheets, they can distribute it to their shareholders; or they can retain these profits in the periods they undertake investments, when they need financial injections, or in periods of high growth; or they can add it to the firm's equity by increasing capital. Every business, based on its financial position and the economic environment undertakes different dividend policies. Dividend policies of public firms are one of the major determinants of investment decisions of investors who participate in the stock market. Before they buy a stock, the investor looks at the equity and the profitability of the firm as well as how the firm utilizes its profit and whether it distributes it to shareholders or not. The investor after this analysis, decides to buy or sell the stock he owns. This in turn determines the volatility of the stock market and the market price of the stocks of the public firms. In this study, the concept and definition of stocks, the factors that affect the stock price and the value of the firm, the factors that shape the dividend policies of firms are analyzed and the theories regarding the effect of these factors on the value of the firm are discussed. In addition, the studies on the efficiency of securities markets in general are also discussed. The primary aim of this study is to analyze the profitability and the dividend policy of the firm on the stock's market price in Turkey and to determine the effect of public firms, investors and the economy on this process. VI