Takım çalışması ve takım kurmada sosyometri tekniği uygulaması (Sivas Türk Harb-İş sendikası örneği)
Teamwork and sociometry technique for team building (example of Türk Harp labour union in Sivas)
- Tez No: 145345
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SİLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
m ÖZET Hayatın her alanında artık insanların tek başına amaçlarına ulaşmaları gittikçe zorlaşmakta; çünkü artık problemler daha karmaşık, çözümlere ulaşmak çok çeşitli becerilere sahip olmayı gerektiriyor. Bu durum, iş dünyasında ise çok daha ilerlemiş boyutta varlığını sürdürüyor. Globalizm denilen, tüm dünyanın tek bir pazar olarak görüldüğü, müşterinin bilinçlendiği ve her zaman daha fazlasını istediği günümüz dünyasının rekabet koşullarında ayakta kalabilmek için kişilerin bireysel katkılarıyla sorunların üstesinden gelebilmek imkansız gibi görülüyor. İşletmeler bu rekabet koşullarına ve hiç durmadan gelişen çağımıza ayak uydurabilmek için yeni yöntemleri öğrenmek, uygulamak ve sürekli geliştirmek zorundalar. Varlıklarını devam ettiren ve büyüyen işletmeler, bu yeni yöntem ve teknikleri başarıyla uygulayan, değişime açık olan ve insan kaynağına gereken önemi veren işletmeler olacaktır. İşletmeler her geçen gün daha fazla takımlara yönelmektedir. Bunun nedeni ise, eski örgüt yapılarının değişimlere ayak uydurmada zorluklara neden olması ve takımların bir işi yürütmenin en iyi yolu olarak görülmesidir. Takımlar, kalite, esneklik, çalışan tatmini, koordinasyon gibi konularda işletmelere üstünlük sağlamaktadır. Bu çalışma, takım ve takım çalışması kavramlarını derinlemesine inceleyerek, takım kurma ve geliştirme tekniklerini ayrıntılı bir şekilde incelemek ve çok önemli bir teknik olmasına rağmen halen uygulamada fazla kullanılmayan sosyometri tekniği ile örnek bir saha çalışması yapmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, grup ve takım kavramlarının karşılaştırılmasına ve örgütsel açıdan takım kavramına yer verilerek, örgütsel takım türleri belirlenmekte, daha sonra ise takımların özellikleri ve gelişim süreci incelenmektedir. İkinci bölümde de takım çalışması kavramı ortaya konularak takım çalışması türleri açıklanmakta, ardından ise takım çalışmasının verimliliğini etkileyen faktörler ve takım çalışmasının yarar ve zararları ayrıntılı olarak incelenmektedir.IV Üçüncü bölümde ise, öncelikle takım kurma ve geliştirme kavramına yer verilmektedir. Daha sonra da takım kurma-geliştirme teknik ve yöntemleri ayrıntılı olarak incelenmektedir. Çalışmanın son bölümü olan uygulama bölümünde ise, sosyometri tekniği ile Sivas Türk Harb-İş sendikasına bağlı 4 Numaralı Dikimevi'nde çalışma grupları arasında uyumlu bir etkileşim bulunup bulunmadığının araştırılması ve mevcut yapısal düzenlemede ne tür reorganizasyon çabalarına girişilmesi gerektiğinin belirlenmesi yoluyla, bu konuda örnek oluşturabilecek bir alan çalışması uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reaching the goals as an individual is getting harder and harder in any area since problems are more complicated and achieving the goals needs very different abilities. For surviving in the today's world which is also called as Globalizm in which the world is perceived as the only market, buyers are conscious and always ask for more individual attempts and contributions are no more enough. Organizations must learn new techniques, implement and improve them continuously to keep up with these competition rules. Organizations which putting these methods and technique into practice successfully, adopting changing easily and attaching importance to human resources will be the surviving and developing organizations in the future. Old organization structures can't keep up with changing and teams are seen as the best way to manage; that's why organizations tend to teams more and more everyday. Examining the team and teamwork concepts thoroughly, examining the team building and developing techniques detailed and making a field research with sociometry technique are purposed in this study. In the first chapter of the study, group and team concepts are compared, organizational team concept and organizational team types are determined, then characteristics and developing process of teams are examined. In second chapter, teamwork concept is put forward, teamwork types are determined, then factors which affect team productivity and finally the advantages and disadvantages of the teamwork are examined. In third chapter, team building and developing concept is clarified and then team building and developing methods and techniques are examined detailed. In the last chapter, through researching whether there is a harmonious interaction in the workgroups in 4 Nolu Dikimevi which is related to Sivas Türk Harb-İş Labor UnionVI with sociometry technique and determining what type of reorganization attempts is needed on existing structure, a field research which may be a model on this subject is examined.