Yahudi kültürünün hadislere etkisi
Influence of Judaic culture on Islamic tradation
  1. Tez No: 145351
  2. Yazar: ALİ KUZUDİŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
İslâm, Yahudilik ve Hıristiyanlık gibi tek Tannlı bir din olduğu için, Yahudilikte bulunan birçok inanç ve hüküm onda da yer almaktadır. Bununla birlikte Kur'an, Yahudilerin geliştirdikleri veya onların diğer putperest kültürlerden aldıktan pek çok geleneği reddetmektedir. Kur'an'ın bu reddedişine rağmen, Yahudi kültürüne ait birtakım inanç ve hükümler, bazı hadisler içine kanşmış ve bunlar güvenilir hadis kaynaklarında kendine bir yer edinmiştir. Bu nedenle Yahudi kültürünün islâm geleneği üzerinde çeşitli yönlerden etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Yahudi kültürü, Araplara, Arabistan Yarımadası 'nda yaşayan Yahudilerden, İslâm öncesinde ve İslam'ın ilk yıllarında, sosyal etkileşim yoluyla bir nebze bulaşmıştı, ama bu, müsteşriklerin abarttığı kadar geniş ve yaygın değildi. Yahudi kültürünün etkisi daha çok İslâmi ilimlerin teşekkül etmeye başladığı hicri birinci asrın ortalanyla ikinci asrın sonlan arasında olmuştur. Kur'an'da kısaca değinilen konular hakkında bilgi edinmek isteyen Müslüman alimler, geçmiş milletler hakkında birçok efsâne bilen, Yahudilikten dönme Müslümanlara müracaat ettiler ve onlardan pek çok hikâyeyi islâm'a taşıdılar. Onlar sadece hikâye nakletmiyorlar, önceki Kutsal Kitap'lardan da çeşitli nakillerde bulunuyorlardı. Önemli bir başka bilgi kaynağı ise, yine efsanelerin bolca anlatıldığı Yemen 'den gelmiş olan kimselerdi. Bunun yanında İbrânice bilen bazı sahabi ve tabiîler, Yahudi ve Hıristiyanların dînî kitaplarını araştırdılar ve onlardan sistemsiz bir şekilde yararlandılar. İslâm toplumu bu kaynaklardan alınan bilgileri kendi bünyesine aldı ve onlan İsiârniaştırdı. Alıntılanan bu sözlerin bir bölümü, Hz. Peygamber'in hadisleri olarak nakledildi. Bu araştırmada İslâm'ın doğduğu asırda, Arabistan ve çevresinde yaşayan Yahudilerle Araplar arasındaki sosyal etkileşim, Kur'an'ın ve Hz. Muhammed'in Yahudilere karşı tutumu, Yahudi kültürünün İslâmi rivayetlere nasıl ve hangi boyutlarda girdiği sorgulanmakta, Hadis kaynaklarında yer alan bazı haberlerin Yahudi kaynaklanyla karşılaştıniması yapılmakta ve konuyla ilgili çok sayıda örnek sunulmaktadır. V
Özet (Çeviri)
Due to that Islam, as Judaism and Christianity, is monotheist religion; it has many beliefs and rules which they belong to Judaism. Nevertheless, it does reject many traditions which Judaism adopted from pagan cultures. In spite of this, there are some Judaist beliefs and rules which occurred in reliable hadith collections. Therefore, we can say that Jewish culture has some influences on Islamic tradition. Jewish culture littly came to Arabs from Jews who were living in Arab Peninsula by the way of social transactions. It was in the pre-Islamic era and early islamic period, it is not much as the orientalists exaggerate. This interaction happened between the middle of first century and the end of second century of Islamic calendar which Islamic sciences started to be formed. Muslim scholars who wanted team much about the topics which Quran mentioned in short, applied to converted scholars from Judaism who knew many stories about previous nations and they transferred them to Islam. They did not merely narrate stories, beside this; they also, transmitted many sayings from their sacred books. Another information source is people who migrated from Yaman where many legends were narrating. And some sahabis who knew Hebrew studied religious books of Jews and Christians. They benefited from these sources unsystematically. -MiJisUm-Socmty Islamized this knowledge. Some part of it was narrated as hadiths of Prophet Muhammad. in this thesis, social transactions between Arabs and Jews have been analyzed in the century which (slam arise. In this context, some information which narrated in hadith collections was compared with Jewish sources. And it was given many samples about this issue.