Örgüt kültürünün çalışanların iş doyumuna etkisi
The effects of organizational culture on worker's job satifaction
- Tez No: 145358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETHEM DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgüt kültürü boyutları ile örgüt kültürünün çalışanların iş doyumuna etkisini araştırmaktır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, örgüt kültürü hakkında genel bilgiler verilmiştir. Örgüt kültürü kavramı ve tanımı, örgüt kültürünün boyutları, örgüt kültürünün önemi ve yararları, örgüt kültürünün özellikleri, örgüt kültürünün oluşması ve oluşumunu etkileyen faktörler, işletmeler açısından önemi, örgüt kültürünün öğeleri ve türleri ve örgüt kültürü ile ilgili yaklaşımlar açıklanmıştır. İkinci bölümde, iş doyumu ile ilgili bilgiler verilmiştir. İş doyumu kavramı ve tanımı, iş doyumunun önemi ve yararları, iş doyumunu ölçme, iş doyumunu etkileyen faktörler ve iş doyumu kuramları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, örgüt kültürünün boyutları ile çalışanların iş doyumu arasındaki ilişkiler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Robbins ve O'ReilIy'nin ortaya koydukları kişisel özerklik, yenilik ve risk alma, kontrol, destekleme, gelişme ve ödül sistemi, girişimcilik ve rekabet, işbirliği ve takım odaklılık, iletişim, kimlik ve yön boyutları ile iş doyumu arasındaki ilişkiler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firma üzerinde gerçekleştirilen ve üç bölümden oluşan bir alan araştırması anlatılmaktadır. Araştırmanın birinci kısmında, işletmedeki çalışanlara ait demografik bilgilere yer verilmektedir. İkinci kısımda, çalışanların örgüt kültürü boyutlarıyla ilgileri ölçülmeye çalışılmıştır. Üçüncü kısımda, çalışanların iş doyumları ölçülmeye çalışılmıştır. Dördüncü kısımda örgüt kültürü boyutları ile iş doyumu boyutları arasındaki ilişkiler ve demografik özelliklerin bu ilişkilere etkilerine yönelik inceleme yer almaktadır. Beşinci bölümde araştırma ile ilgili genel sonuçlar ve öneriler verilmiştir. V
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the characteristics of organizational culture and the relation between organizational culture and the impact of employees' job satisfaction. This study is established from five chapters. In the first chapter, it is given general knowledge about organizational culture. The concept and defination of organizational culture, the characteristics of organizational culture, the importance and the advantages of organizational culture, elements of organizational culture, the formation of organizational culture and the effects of the formation, importance for organization, the elements and the kind of organizational culture and the approaching to organizational culture is explained. In the second chapter, it is given general knowledge about job satisfaction. In this section, the concept and defination of job satisfaction, the importance and advantages of job satisfaction, measurement of job satisfaction, the effects, which affect the job satisfaction, and theory of job satisfaction is explained. In the third chapter, it is given the relationship between the dimentions of organizational culture and job satisfaction of employees. It is given some organizational culture dimentions, which are explained by O'Reilly and Robbins. These are individual initiative, innovation and risk taking, control, supportiveness, improving and reward system, aggressiveness and competition, collaboration and team oriented, communication, identity, and direction. In the fourth chapter, it is thought a survey that is established by three parts and is verified in one corporate this is placed in the automotive sector. In the first part of the survey, it is gained demographical knowledge about the workers of the corporate. In the second part of the survey it is gained the interests of the employees with the organizational culture dimentions. In the third part of the survey, it can be measured the job satisfaction of employees. In VIthe fourth part of the survey the relation between organizational culture dimentions and job satisfaction dimentions is examined and the effect of demographical knowledge to this relation. In the fifth chapter, there are given the general results of the survey and some suggestions. VII