Ateşli silah taşıma ve bulundurma suçları (6136 sayılı yasa madde 13)
The crimes carrying and keeping firearms (the code with the number 6136 article 13)
  1. Tez No: 145357
  2. Yazar: HANDE BURÇİN GÜLAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Silahlanmada ve silahla işlenen suçlarda yaşanan artış, 'silah' kavramının önemini gün geçtikçe arttırmakta olup, bununla ilgili yasal düzenlemelere daha ayrıntılı bir şekilde yer verilmesini gerekli kılmaktadır. Bu konuda getirilen yasal düzenlemeler çoğu zaman yetersiz kalmakta ya da caydırıcılıktan uzak bulunmaktadır. Tezimizin 1. bölümünde Türk Ceza Yasasındaki silahla ilgili yasal düzenlemelere yer vererek yürürlükten kalkıp kalkmadığı tartışmalı olan 189. madde, Türk Ceza Yasası 264, 265, 549 maddelerini ele almaya çalışarak 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkındaki Yasa ile bağlantılı yönlerini ele aldık. Asıl konumuzu teşkil eden ateşli silahların bulundurulması, taşınması ve kullanılması suçunun düzenlendiği 13. maddesine ise 2. bölümde yer vererek, söz konusu madde ile irtibatı açısından aynı bölümde 12. maddeye yer vermeyi uygun bulduk. 3. ve son bölümde ise tüm bu yasal düzenlemelerin yapılması sebebini oluşturan silahlanmanın nedenleri üzerinde durarak bu sebeplerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak çözüm yollarının neler olabileceği üzerinde durmaya çalıştık. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Being armed and the crimes that are comitted by weapons makes the concept“ weapon”important and increases its meaning day by day and there fore the legal procedure in this concept has to be improved. The legal codifiyings in this subject are in many cases insufficent or there is not any dissuasveness for these kind of crimes. In the first part of my thesis of the Turkish Penalty Code I want to mention the Article 189 for which there is an argument about if it is valid or invalid, then I tried to explain, the Articles 264,265 and 549 of the Turkish Penalty Code and this explanation is in relation with the Code with the number 6136 that is about Firearms and Knives. In the second part I tried to explain the main subject of my thesis that is the Code with the number 6136 Article 13 which is about The Crimes Carrying, Keeping and Using Firearms and Knives. To be related with this article I also have mentioned about the codification that is written in the Article 12. In the third and last part of my thesis I mentioned about all the necessaries and reasons of these codifiyings and the reasons that cause for being armed, and tried to find the answers for how to remove this and to find permanent solutions to prevent these kind of crimes. VI