Kurumsal kaynak planlamasında mamul maliyetleme uygulaması
Product costing study in enterprise resources planning
  1. Tez No: 98383
  2. Yazar: F. SİBEL IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASINDA MAMUL MALİYETLEME UYGULAMASI ÖZET 18. yüzyılda başlayan endüstriyel devrimle birlikte üretim teknikleri çok çeşitlilik kazanmış, bugüne kadar üretim ve işletme yönetimi alanlarında birçok yeni kavram ortaya atılmıştır. Günümüzde işletmeler Oliver Wigth' m da belirtiği gibi, Ne yapacağız? Nasıl yapacağız? Elimizde ne var? Ne satınalmamız gerekir? Sorularına en uygun cevaplan bulmak için yanş halindedirler. Rekabetçi ortam onları böyle davranmaya itmektedir. Bu soruların üzerine kurulmuş olan Malzeme İhtiyaç Planlama (MRP) ve daha sonra gelişen Üretim Kaynaklan Planlaması (MRP E) günümüzde çok geniş kullanım alanına sahiptir. Günümüzde Tam Zamanında Üretim (JIT), Toplam Kalite Kontrol (TQC), Bilgisayar Bütünleşik Üretim (CİM) gibi pek çok kavram arsında Üretim Kaynaklan Planlamasına düşen, bu sistemlerin verimli bir şekilde çalışabilmesi için gerekli planlama faahyetlerinin yürütülmesidir. Etkili bir planlama ve çizelgeleme sistemi olmadan bu yeni kavramlar tam anlamıyla başanya ulaşamazlar. İşletmenin boyutlan ne olursa olsun karşılaşılan sorunlar temelde aynıdır. Bunlann giderihnesindeki en önemli araç da etkin bir planlamadır. MRP II sistemlerinin 1990' larda ulaştığı boyut olan Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) bu birçok bölgede, muhtemelen farklı konularda faaliyet gösteren firmalara dönük bir planlama sistemidir. Her alt üretim birimi kendi çapında MRP II uygulamalan gerçekleştirirken işletme genelinde de elde eilen bulgular ERP sistemi ile bir araya getirilerek bütünsel bazda gelişme için planlar yapılmaktadır. Bu yüksek lisans tezi sekiz bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümün kısaca günümüzde işletmelerin içinde bulunduğu ortam ve yeni akımlar anlatılmılştır. İkinci bölümde Üretim Planlama ve Kontrol yaklaşımı anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde Üretim Kaynaklan Planlaması felsefesi detaylı olarak açıklanmış, Malzeme İhtiyaç Planlaması ve Kapasite İhtiyaç Planlaması anlatılmıştır. Dördüncü bölümde İşletme Kaynaklan Planlaması hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde Maliyet Sistemleri kısaca anlatılmış, mamul maliyetleme yöntemleri -avantaj lan ve dezavantaj lan ile- ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Altıncı bölümde bir ERP yazılımı olan SAP R/3 programı ve modülleri tanıtılmıştır. Yedinci bölümde ise uygulamanın yapıldığı Türk Elektrik Endüstrisi' nin kuruluşu, faaliyet alanlan, ürünleri tanıtılmış. TEE' deki SAP projesi hakkında bilgi verilmiştir. Sekizinci bölümde ise SAP üzerinde TEE' nin satınlama işlemlerinden üretime kadar ki lojistik süreci aynntılı olarak incelenmiş ve tüm lojistik süreci boyunca ortaya çıkan maliyetlerin mamulün maliyetine nasıl yansıdığı analiz edilmiştir. xıv
Özet (Çeviri)
PRODUCT COSTING STUDY IN ENTERPRISE RESOURCES PLANNING SUMMARY Since the Industrial Revolution beginning in the 18th century, the production techniques have been considerably diversified and many new concepts on production and enterprise management have been appeared up to now. As Oliver Wigth stated, nowadays companies are seeking the most effective answers to the following questions as they feel the pressure of the competitive envoriment: What do we have to do? What do we need to do this job? What we have got on hand? What do we have to purchase? Materials Requirement Planning (MRP) based on these questions and Manufacturing Resources Planning (MRP D) which was developed on it, have found a wisde area of use nowadays. Today all modern firms are competing for delivering what the customer wants on time, speedily and at a competitive price. To meet this challenge, companies have to be constantly focused on reducing costs and cutting lead times. At this point, effective planning of three major factors of manufacturing; material, manpower and machine, and therefore production planning and control techniques become interesting. Whatever the scale of the company, the problems faced by the management are orginally same and the most effective way of overcoming these problems is planning. Enterprise Resource Planning (ERP), which is the dimension reached in 1990' s By MRP II systems, is a planning system addressed to enterprises having plants in many geographic areas and possibly working in different sectors. In this approach, while each separate plant is performing MRP II applications in local scale, corporate results are consolidated by ERP system and global strategic planning carried out. This master thesis consists of seven chapters. The first chapter summarizes basicly the actual enviroment that industrial firms are in. The second chapter, The Production Planning and Control Systems are mentioned with their essential properties. In the third chapter the Manufacturing Resources Planning approach is discussed in detail. Material Requirement Planning, Capacity Requirement Planning subjects are examined thoroughly. The fourth chapter concentrates on Enterprise Resource s Planning concepts, taking into account the future of entegrated software systems. In the fifth chapter, Cost Accounting Systems described basicly and product- cost determination systems - their advantages and disadvantages- are analized in detail. xv