Kooperatifler Kanunu'na göre ortaklıktan çıkarma
Expulsion from partnership according to Law on Cooperatives
- Tez No: 145376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİLAY EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Ortaklık niteliğine sahip olan kooperatifler, gerek amaç, gerekse bu amaca ulaşmak için kullanılacak araçlar bakımından diğer ortaklıklardan farklı bir yapıya ve işleyişe sahiptir. Ortak olmak isteyen kişilerin kooperatife kabul edilmesiyle, kooperatif ile ortak arasında sürekli bir hukuki ilişki meydana gelir. Bu hukuki ilişkinin merkezinde ortak yer almakla birlikte, sermayenin de kooperatiflerde önemsiz olduğu söylenemez. Ortak ile kooperatif arasındaki hukuki ilişki çeşitli sebeplerle sona erebilir. Ortak, kendi iradesiyle kooperatiften ayrılabileceği gibi, onun ölümü de ilişkinin sona ermesine sebep olabilir. Bazı hallerde ise, ilişkiye kooperatif tarafından son verilir. Ortağın sahip olması gereken nitelikleri kaybetmesi, kooperatif amacını zedeleyecek davranışlarda bulunması veya yükümlülüklerini yerine getirmemesi gibi kooperatifin amacına ulaşmasını engelleyen durumların ortaya çıkması halinde, kooperatif tarafından ilişkiye son verilebilir. Kooperatifin iradesiyle hukuki ilişkinin sona erdirildiği bu hal,“ çıkarma ”olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, çıkarma işlemi, çıkarmayı gerektiren sebepler, bu sebeplerin düzenleniş şekli, çıkarma işleminde uyulması gereken kurallar, çıkarma işlemine karşı ortağın sahip olduğu hukuki imkanlar ve çıkarılan ortak ile hesaplaşmanın ne şekilde yapılacağı yönlerinden incelenmiştir. Çalışmanın ana amacı, çıkarma işleminin derinlemesine incelenmesi ve aksayan yönler hakkında çözüm önerileri getirilmesidir. Bu amaçla, kooperatifin farklı yönleri, çıkarma işleminin diğer ortaklıklardaki düzenleniş biçimi ve uygulamada ortaya çıkan sorunlar dikkate alınarak bir değerlendirme yapılmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cooperatives that possess the quality of the partnership, have a different structure and the functioning from other kinds of partnerships, in regards, both purpose and instruments used to attain this purpose. A continous legal relationship originates between the cooperative and the partner, by the acceptance of persons that want to be partner. As the partner appears to be in the center of this relationship, it can not be asserted that, capital is unimportant for the cooperatives. The relationship betwen the partner and the cooperative may come to an end due to various reasons. As the partner may leave from the cooperative by its own intention, and also its death may cause the dissolution of the relation. But in certain cases, the relation is dissolved by the cooperative. The cooperative can dissolve the relation in case of the occurance of the conditions, that prevent cooperative from attainning of its purpose, as; the partner loses the qualities that it has to possess, behaves in a manner that damages the purpose of the cooperative, or does not complete its obligations. This state is called“ expulsion ”when the legal relation is dissolved by the intention of the cooperative. This study examines the expulsion process, in relation to the reasons of expulsion, the arrcngement of these reasons, the rules that are ought to be complied with in the expulsion process, legal means that are open to the partner in case of expulsion process, and settling accounts with the expelled partner. The main purpose of this study is, an elobrated examination of expulsion process and suggesting solutions for the limping points. For this purpose, we have made an evaluation by taking into consideration the differing characteristics of cooperative, the arrangement of expulsion process in other kinds of partnerships, and the problems occuring in practice. VI