Türk Ceza Kanununda hakkı olmayan yerlere tecavüz suçu
Transgression to private and public places crime
- Tez No: 145383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Suç kavramı, insanlığın ortaya çıkması ile birlikte kendisini gösteren toplumsal bir olgudur. Suç toplumsal bir olay olunca da, çeşitli bilim dalları suçu değişik şekillerde tanımlamışlardır. Yapılan tanımların incelenmesi sonucunda suçun genelde sosyolojik veya kriminolojik ağırlıklı olarak tanımlandığı anlaşılır. Genel anlamı ile suç, kusur yeteneği bulunan bir kimsenin, kanuni unsura uygun, hukuka aykırı, kusurlu hareketidir. Suç kelimesi, günlük yaşantıda kınama duygusunun bir ifadesi olarak da kullanılır. İnsanlar, suçlan cezalandırma yetkisinin devlete geçmesinden önce, kendilerine ait olan yerler ile, ortak bir şekilde hareket ederek kullandıkları yerlere, başkaları tarafından yapılan tecavüzleri toplum düzenini bozan ve yukarıda tanımını yaptığımız suç kavramı içinde görmüşler ve bu hareketleri kendi yöntemleriyle cezalandırmışlardır. Devlet kavramının ortaya çıkması ile birlikte, suç işleyenleri cezalandırma yetkisinin devlete geçmesi sonucunda, insanların bireysel olarak kullandıkları yerler ile, ortaklaşa kullandıkları yerlere meydana gelebilecek tecavüzlere karşı korumaları ceza kanunları ile güvence altına alınmıştır. Türk Ceza Kanununun 513 ve 515. maddeleri de bu tip eylemleri yaptırıma bağlayarak, hakkı olmayan yerlere tecavüzde bulunan kişileri cezalandırmıştır. TCK'nın 513. maddesinin birinci fıkrası, başkasının tasarruf ettiği emlak ve araziyi tamamen veya kısmen zapt ve tasarruf etmek veya bu taşınmazları kullanmak için o arazi ve emlakin sınırlarını değiştirmek veya bozmak fiilleri yaptırım altına alınmıştır. 513. maddenin ikinci fıkrası ise; köy hükmi şahsiyetine ait ya da öteden beri köylünün ortaklaşa kullandığı yerlere yapılan tecavüzleri, 513. maddenin üçüncü fıkrası ise; haksız bir menfaat elde etmek için genel ya da özel suların akışını değiştirmek eylemini cezalandırmıştır. IVTCK'nın 515. maddesinde ise, cebir şiddet ve tehdit kullanarak, kişileri taşınmazlarından faydalanmaya engel olmak fiileri yaptırım altına alınmıştır, TCK.m.513 ve 515 kaynak İtalyan Ceza Kanununun 422. maddesinden alınmış ve herhangi bir değişikliğe uğramadan, günümüze kadar gelmiştir. Bu durum da düzenlemenin işlevini yerine getirdiğinin göstergesi sayılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The crime concept is a sociological phenomenon that emerged with the existence of humanity. Since crime is a social event »various sciences defined it in different ways. As a result of these definitions, crime is generally defined as a sociological or a criminological event In a general sense; crime is a faulty, complying with legal element but not with law kind of action which is commited by a fault capable person. In daily life, the word of 'crime' is also used to define reproach. Before the state had the authority to punish the crimes, transgressions to private and public places were seen as a disturbance to public order and also seen in the same crime concept as defined above, and people punished these transgressors by their own methods. After the emergence of the state concept, the state took over the authority to punish crimes against private or public places by penal laws and ensured the protection Turkish Penal Law, articles 513 and 515 punishes the criminals who commit transgressions to public or private areas. 513 rd. article, first paragraph of the Turkish Penal Law penalizes the acts of partially or completely capturing, using and benefiting the lands and estates at other persons' disposal and again punishes the acts of altering or detonating the boundaries of these lands and estates for their own usage. VI513 rd.article, second paragraph penalizes the transgressions to public areas used by paesants, and the third paragraph of the 513 rd. article punishes the act of alteration of the direction of water flow in public or private areas in order to gain benefit unjustly. Article 515 penalizes the act of preventing other people from using their own real estate through force, violence and threat Articles 513 and 515 are taken from 422 nd.article of Italian Penal Law and remained unchanged up to the day. This situation could be considered as an indication that this regulation fulfills its function. vn