Dağıtım sisteminde etkinliğin ve rekabet gücünün arttırılmasında tedarik zinciri yönetiminin rolü ve imalat sektöründe bir uygulama
Activity of distribution's systems and role to supply chain management for increasing competition and application in manufacturing sector
  1. Tez No: 145384
  2. Yazar: KENAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANYERİ, YRD. DOÇ. DR. ZAFER YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Dünya pazarlarının küreselleşmesi, teknolojik gelişmelerin sağladığı esneklik, hız ve verimlilik artışı, bilgi toplumuna geçiş aşamalarının yaşanması, ürün ömürlerinin giderek kısalması, pazara yeni ürünler sunma sürelerinin azalması ve sürekli değişerek çeşitlenen müşteri gereksinimleri işletmeleri yönetim anlayışlarını yeniden ele almaya zorlamıştır. Piyasalara hakim olan yenilik anlayışı rekabet dinamiklerini de sürekli bir şekilde değiştirmektedir. İşletmeler söz konusu bu değişimler doğrultusunda rekabet gücü elde ederek amaçlarına ulaşmak ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılama arasındaki dengeyi sağlayabilmek için ürünlerini, hizmetlerini ve bilgi akışlarını, tedarikçilerden müşterilerine kadar uzanan bağlantılar çerçevesinde bir bütün olarak ele almaya yönelmişlerdir. Bu yaklaşım“Tedarik Zinciri Yönetimi- TZY”olarak adlandırılmaktadır. Tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının işletmelerin rekabet gücü üzerine etkisini değerlendirebilmek amacıyla, tedarik zinciri yapısı ve işleyişi incelenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The globalization of the world markets, the flexibility which is provided by technological improvoments, the increase in speed and productivity, the practise of transition steps to the information society, the gradually shortening lives of products, the reduce in the periods of presentations of new products to the market and continously varying and changing customer needs force firms to rehandle their administrations concepts. The concept of novelty which dominates the markets has been also changing the competition dynamics continously. Firms, in order to provide the balance between reaching their goals by obtaining the competition power in the direction of these changings and providing their customers' needs have tended to handle their products, service and information currents as a whole in the frame of links which reach from thier suppliers to their customers. This approach of management is called“Supply Chain Management-SCM”. In order to evaluate the effect of the practice of supply chain management on the firm's competition power, the changings in supply chain structure and procedure have been examined. vu