Bosna-Hersek Savaşı ve uluslararası ilişkilerdeki yeri
- Tez No: 145394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SİLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Tarihte birçok devletin hakimiyeti altına giren Balkanlar, 14. yüzyıldan itibaren Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Ancak, toprak sisteminin bozulması, milliyetçilik, isyanlar ve diğer devletlerin kışkırtmaları gibi nedenlerle, bu bölgedeki Osmanlı hakimiyeti 19. yüzyılda sona ermiştir. Bosna- Hersek önce Avusturya- Macaristan tararından ilhak edilmiş, daha sonra da Yugoslavya hakimiyeti altına girmiştir. Bosna- Hersek bu dönemde ekonomik, dini ve kültürel açıdan önemli değişimler yaşamış ve toplumdaki etnik farhlıklar daha da belirginleşmiştir. Görünüşte yerel özgürlüklerin ve etnik gruplar arasındaki uyumun sağlandığı Tito dönemi, Yugoslav halkları arasındaki eşitsizliğin daha da pekiştiği bir dönem olmuştur. Yugoslavya'nın etnik farhlıklar ve milliyetçiliğin de etkisiyle yıkılmasından sonra, bağımsızlık hareketleri oluşmuş ve çeşitli cumhuriyetler ortaya çıkmıştır. Bosna- Hersek de bu bağımsızlık hareketine katılmış ve 1992 yılında bağımsızlığını ilan etmiş fakat hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaşmıştır. Bosna- Hersek'in bu bağımsızlık kararı Sırbistan'ın“Büyük Sırbistan”isteğine aykırı bir tutumdu. Sırpların gösterdiği bu tepki büyük bir etnik katliama dönüşmüş ve ABD, AB ve uluslararası örgütler bu katliama sessiz kalmışlardır. Zamanında askeri müdahale yapılmamış, anlaşma yapma yoluna gidilmiş ancak uzun süre başarıya ulaşılamamıştır. Neticede, 1995 yılında imzalanan Dayton Anlaşmasıyla savaş sona erdirilmiş ve Bosna- Hersek' in siyasi yapısı bu anlaşmaya dayandırılarak şekillendirilmiştir. Dayton Anlaşması'nın ardından Bosna-Hersek'in yeniden inşası için çeşitli yardımlarda bulunulmuş, bu bölgede güvenlik ve asayişi sağlamak için NATO güçleri ardından da AB Barış Koruma Gücü görevlendirilmiştir. Şu anda Bosna- Hersek'te Dayton Anlaşmasıyla sakin bir ortam sağlanmıştır ancak bu ortamın sürüp sürmeyeceği ya da ne kadar süreceği kestirilememektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The Balkans, Under the authorities of many states in the history, came Under the otoman authority begining from 14 th century. However, together with the reasons such as being broken, of the land system and nationalism, rebellions and being provoked by the other countiries the ottoman authority in this region ended in 19 th century. Bosnia- Herzegovina first was annaxed by Austria-Hungary and later it came Under the Yugoslavia authority. İn this term, Bosnia- Herzegovina experienced so important in religional, Economic and cultural are as, and it was more distinguished the ethnic differencies in the society.Tito term, being provided an harmony about local freedoms and amongthe ethnic groups, became a deeper inquality term among Yugoslavia people. After collapsing of Yugoslavia with the effect of ethnic differencies and nationalism, indepedence actions took place and various republics appeared. Bosnia-Herzegovina also participated in this indepedence action and declare its indepedence in 1992, but it came face to face with an unexpected reaction. This indepedence decision of Bosnia- Herzegovina was an opposite behaviour against“The Great Serbia”desire of Serbia. This reaction, which The Sirbian showed, turned to a big genocide and USA, EU and international unions remained silent. İt wasn't realized any military intervention in time, it was conculed treaty but it hadn't been succedeed with a peace for a long time. İn the end, with the Dayton Pact signed in 1995, the war was ended and the politic structure of Bosnia- Herzegovina was formed in the base of this treaty. After The Dayton Pact, it was contribated for being rebuilt of Bosnia- Herzegovina, in order to provide security and peace in this area, NATO power and EU Peace Keeping Power werw appointed. On these days, it has been provided a peaceful atmosphere by Dayton Pact nevertheless İt hasn't been forecasted if this will goon.