Savaş ve insan hakları
War and the human rights
  1. Tez No: 159657
  2. Yazar: EZGİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ANIL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışma beş bölüm olarak hazırlanmıştır, ilk bölümde, savaş kavramı, düşünsel ve uluslararası hukuk boyutlarıyla incelenmiştir. Düşünürlerin savaş üzerine fikirlerine, savaşa ilişkin kuramsal önermelere yer verilmiştir. Devletler arası ilişkiler bakımından savaş kavramının tanımlanması sorunu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde uluslararası ilişkilerde devletlerin kuvvet kullanma konusundaki evrimleri gösterilmiştir. Bu bağlamda, I. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası, II. Dünya Savaşı sonrası ve Birleşmiş Milletler dönemi incelenmiştir. Üçüncü bölümde savaş hukuku (diğer bir deyişle insancıl hukuk) konusu üzerinde durulmuştur. İnsancıl hukukun tarihi gelişimi ve bu alanın oluşmasında en büyük rolü oynayan 1949 Cenevre Sözleşmeleri incelenmiştir. Savaş Suçlan ve Uluslararası Ceza Mahkemeleri konularının incelendiği dördüncü bölümde savaş suçlarının neler olduğu üzerinde durulmuş, tarihi süreçte uluslararası ceza mahkemeleri ve bu mahkemelerin inceleme alanındaki savaş suçlan konularına yer verilmiştir. Bu bölümde Nuremberg, Tokyo,Eski Yugoslavya ve BM'in çabalarıyla en son kurulan mahkeme olan (Roma) Uluslararası Ceza Mahkemeleri incelenmiştir. En son bölümde ise, insan haklan hukuku açısından savaşların yarattığı insan haklan ihlalleri başlığı altında İsrail-Filistin Savaşı, Bosna Hersek Savaşı, Çeçenistan Savaşı ve ABD'nin Irak'a saldırısı incelenmiştir. Sonuç olarak, tüm bu yaşanan savaşlardan ağır tahripler alınmasına ve 145savaş hukukunun gelişmesi konusundaki çabalara rağmen, savaşların sonunun bir türlü gelmediği ve gelmeyeceği tespit edilmiştir. Bunda da en büyük rolü, demokrasi ve insan haklan getirmek bahanesiyle savaşı kullanan emperyal zihniyetin oynadığı fikrine varılmıştır. İnsan haklan kavramının, bu incelenen yönü itibariyle gelişmediği; tersine, gerilediği savma ulaşılmıştır. 146
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been prepared as five sections. In the first section war concept was examined by intellectual and international law dimensions. It includes intellectuals ideas about war and theoratical proposings. It was dwelt on the problem of definition of war concept from the point of view of relations between states. In the second section evolutions about using power of states was shown. In this context, before and after I. World War, after n. World War and United Nations period were examined. In the third section, humanitarian law subject was duelled on. Historical evolution of humanitarian law and 1949 Cenevre Agreement which played an important role in consistence of this areas were examined. In the Fourth section in which War crimes and International Criminal Court subjects are examined it was dwelt on what the war crimes were, International Criminal courts and war crimes subjects of these courts in examination field were included during historical process. In this section, (Rome) International Criminal Courts which were last established court by the efforts of Nunberg, Takio, Old Yugoslavia, Ruanda, and UN was examined. In the last section, Israel-Palestine War, Bosnia and Herzegovina War. Chechnya War and raid of USA to Iraq were examined under the title of human right violations that were created by wars in the means of rights law. As a result, despite of destructions taken from these wars and efforts about the development of war law, it was determined that the end of the wars wouldn't come. The biggest role of this imperial mentality which use war 147like bringing democracy and human rights. We can reach the fact that human rights concept did not develop by the means of this but it goes back. 148