Seferihisar'daki Türk devri yapıları
The Turkish period buildings in Seferihisar
- Tez No: 145395
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖNKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
EK 3 Türkçe Özet ÖZET Türkler, 1071 yılında Bizans İmparatorluğu'na karşı kazandıkları Malazgirt savaşından sonra Anadolu'yu kısa sürede fethederek Anadolu'nun dört bir yanına dini, sosyal ve askeri yapılar inşa etmiştir. Bu yapılar insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere en küçük yerleşim merkezinden en büyük yerleşim merkezine kadar yayılmıştır. Bu yerleşim merkezlerimizden biri de İzmir'in Seferihisar ilçesidir. 'Seferihisar'daki Türk Devri Yapıları' adlı tez çalışmamızda Seferihisar'da Türkler tarafından inşa edilen yapılar tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda ilçede on üç tane dini yapı, on bir tane de sosyal ve askeri yapı tespit edilebilmiştir. Bu çalışmada ilk önce, Seferihisar'ın tarihinden kısa olarak bahsedilmiştir. Daha sonra Türk Mimarisinin gelişimine genel olarak değinilerek katalog kısmında yapılar, Dini Yapılar ve Askeri-Sosyal Yapılar diye iki kısma ayrılmıştır. Yapılar hakkında bilgiler verilerek, eserler kendi aralarında mukayeseli olarak değerlendirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
EK 4 İngilizce Özet ABSTRACT In 1071, the Turks fought the battle of Malazgirt and having defeated the Byzantine Emperor's forces in this battle opened the doors of Anatolia to the Moslem Turk and built through the Anatolia religious, social and military buildings. These buildings spread out to serve needs from the little centre of population to the bigger centre of population. One of the centres of population is the district Seferihisar of İzmir. In our thesis study that called“The Turkish Period Buildings in Seferihisar”training to determine the buildings that built by Turks in Seferihisar. The investigation's data obtained from all researchs which completed by us give some results like that : in the district Seferihisar thirteen religious buildings and eleven social and military buildings to be fixed. In this research, firstly gived some brief information about the history of Seferihisar. After the development of the Turkish architecture mentioned generally, in the part of catalogue the buildings that named like“Religious and Social-Militarist Buildings”separated two sections. Having give some information about buildings, the works of art in each one another comparatively to be evaluated. V