Bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin pazarlamaya olan etkilerinin incelenmesi
Investigation about the effects of the improvements in the information technologies on the marketing
  1. Tez No: 145400
  2. Yazar: SERDEN FERHATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Pazarlama, işletmelerin pazarlarda kalıcı başarılar sağlamasında ve rekabet yarışında her zaman önceliği elinde bulundurmasında önemli donanımlara sahip olan bir kavramı ifade etmektedir. Pazarlama kavramı geçmişten bugüne değin önemli değişimler ve aşamalar geçirmiştir. Değişen demografik, politik, ekonomik, teknolojik, ve sosyal faktörler pazarlamanın rolünü de değiştirmiştir. Yeni ekonomi koşullarında pazarlama en çok bilginin kullanımıyla etkilenmiştir. Pazarlama ile bilgi teknolojileri arasında doğal bir döngüsel ilişki vardır; pazarlama çalışmaları teknolojik gelişmelerin yaygınlaşmasına yol açarken, teknolojik gelişmeler de pazarlamanın daha uygun şartlarda yapılmasını sağlayarak pazarlama alanındaki gelişmeleri hızlandırmaktadır. Bilgisayarlar ve sağladığı olanaklar her gün biraz daha gelişirken sâdece mevcut pazarlama yöntemlerini etkinleştirmekle kalmamakta, önceden imkansız olanı mümkün kılarak yeni yöntemler ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada, yeni ekonominin pazarlama üzerindeki etkilerinden söz edilmektedir. Yeni ekonomik yaklaşıma göre oluşan pazarlama çevresi içinde işletmelerin pazarlama anlayışları ve pazarlama stratejilerindeki temel değişiklikler ele alınarak, bilgi teknolojilerinin pazarlamadaki kullanımı, ilişkisel pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetimi kavramları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The marketing is an important concept for the enterprises to get permanent success in the market and continue being the leader at the competition. Surely, marketing concept experienced many important changes and stages from past to today. Demographic, politic, economic, technologic and social factors has also changed the role of the marketing. The marketing most influenced by the usage of the information at the new economy conditions. There is the feeding relationship between marketing and information technologies. While, marketing studies cause the technological improvements expand, also technological improvements accelerate the improvements in the marketing area by providing appropriate conditions for the marketing. While computers and its opportunities improves every day, not only makes effective the current marketing activities, but also creates new methods by making the past impossible the possible. In this study includes the technologic marketing and effects of the new economy over the marketing. As dealing with the marketing views of the companies and fundamental changes in the marketing strategies in the marketing environment, which is formed in the new economy, the usage of the information technologies in the marketing, the relational marketing and the customer relationship management are being mentioned. VI