İlişkisel pazarlamanın lojistik sektöründeki görünümü ve bu sektördeki yeni yaklaşımlar
Relationship marketing in logistics industry
- Tez No: 145401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET VE TEŞEKKÜR İLİŞKİSEL PAZARLAMANIN LOJİSTİK SEKTÖRÜNDEKİ GÖRÜNÜMÜ VE BU SEKTÖRDEKİ YENİ YAKLAŞIMLAR Pazarlama bilimine 1995' den sonra yeni bir oluşum damgasını vurmuştur; İlişkisel Pazarlama. İlişkisel Pazarlama özellikle rekabetçi pazarlarda, salt fiyat bazlı rekabetin sonuç getirememesinden hareketle ortaya çıkan“Bire Bir Pazarlama”' nın etkisiyle gelişmiş ve şimdiki konumuna gelmiştir. Bire bir pazarlama yeni bir kavram olarak görünse de ticari hayatta yeni değildir; özellikle ülkemizde büyük alışveriş merkezleri henüz açdmadan önce her mahallede ki bakkallar bire bir pazarlamanın en güzel örneklerini vermekteydiler. Bu kişiler mahallede oturan hemen herkesin kişisel zevklerini ve tüketim alışkanlıklarını bilirler ve isteklerine uygun olan ürünler gelir gelmez haber verirlerdi. Bu çalışma, ilişkisel pazarlama olarak adlandırılan yeni pazarlamayı, lojistik sektörü içinde işlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmamın lojistik sektörü ile bağlantılı olması rassal bir seçim değüdir, Dünyamız, artan Uetişim olanakları ile, her geçen gün daha fazla küçülürken, henüz bir malın fiziksel olarak yer değiştirmesinin alternatif bir yolu yoktur. Malların fiziksel yer değişimleri de, lojistik işlemlerinin şekillendirilmesi Ue mümkün olabilmektedir. Gelişen teknoloji lojistik sektörüne gerekli alt yapıyı sağlamıştır. Şimdi, sırada bu sektörün müşterileri ile kurduğu ilişkilerin ve pazarlama süreçlerinin yeniden şekillendirilmesi vardır. Sektör, yapısı itibarıyla rekabetin çok yüksek, müşteri ihtiyaçlarının ise çok değişken olduğu bir görüntü sergilemektedir. Bu yüzden Müşteri İlişkileri Yönetimi (MİY) ve İlişkisel Pazarlama çalışmalarınınlojistik sektöründe uygulanabilirliği çok önemlidir. Çalışmanın sonunda lojistik sektöründen seçtiğim yerli ve yabancı firmaların müşteri ilişkileri yönetimleri yapılan anket çalışması ile incelenmiş ve erişilen sonuçlar açıklayıcı bir şekilde sunulmuştur. Çalışmada amaçlanan bir takım kazanmaları sağlayabilmektir. İlişkisel Pazarlama konusuna teorik açının yanısıra pratik açıdan da bir şeyler katabilmektir. Çünkü bu konuda teorik çalışmalar bir hayli fazla olmasına karşın pratikte uyarlama çalışmalarına ve alınan ölçülebilir sonuçlara dair örneklerin sayısı oldukça düşüktür. Çalışmam sırasında bana her zaman destek olan, tez danışmanım, Doç.Dr. Nejat Bilginer hocama teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca çalışmama dışarıdan çok değerli katkıları olan Lojistik Derneği Başkanı Doç.Dr. Mehmet Tanyaş hocama, Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof.Dr. Ö.Baybars Tek, Prof.Dr. Esin Küheylan, İzmir Ticaret Odası Araştırma servisi çalışanlarına, İzmir Deniz Ticaret Odası yetkililerine, Yaşar Holding Gıda Grubu Pazarlama Başkan Yardımcısı Sn. İdil Yiğitbaşı' na, Yaşar Holding Gıda Grubu Lojistik Direktörü Sn. Ahmet Vicin'e ve anket çalışmasına katılan çok değerli sektör temsilcilerine teşekkürlerimi sunarım. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's logistics companies have focused on core business to achieve customer satisfaction that use the relationship marketing to survive in competation era. This increases the importance of relationship marketing cpncept that provides the understanding of customers and to be centralized for customers in their process. Over the last year's customers segmentation and profits shifts becomes more important because of the competition between local and international logistics companies. In this years customer relationship management is the vital advantages in the competition more than a cost cutting competition. In this study in order to investigate the customer segmentation, expand customer profits and shares the increase the customer satisfaction year by year. To have a survey with companies of Logistics Industry which is being effected from the increasing competition. vu