Türkiye'de medyanın siyaset üzerinde rolü ve etkisi
The effect and role of media on politics in Turkey
- Tez No: 145421
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Journalism, Radio and Television, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Dördüncü kuvvet olarak siyasal iktidarı denetlemek ve dengelemek amacıyla ortaya çıkan medya, demokrasinin ve hukuk kurallarının tem olarak yerleşmediği toplumlarda birinci güç kadar etkili olabilmektedir. Türkiye'de siyasal alanda 1990'Iardan sonra etkisini ve gücünü daha çok hissettiren medyanın; hükümetleri kurabildiği, değiştirebildiği ve yönlendirebildiğme tanık olunmaktadır. Hatta medya o kadar çok güçlenmiştir ki, 28 Şubat sürecinin yaşanmasında birinci derecede etkili olmuştur. Türkiye'de, medya seçim dönemlerinde kamuoyu yoklamaları aracılığıyla ve seçim kampanyalarıyla seçmenin bilinçlenmesini sağladığı gibi, seçmenin yön alışında da etkilerde bulunmaktadır. Siyasal sürecin oluşmasında Önemli etkileri okluğu düşünülen medyanın bu etkisinin ne boyutta olduğu gün geçtikçe daha önemli hale gelmektedir. Çalışmada medyanın gelişimi, işlevleri, demokrasi açısından önemi; Türkiye'de medyanın gelişimi ve siyasal sürece etkileri ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'de medyanm siyasete olan etkilerini ortaya koyabilmektir. Bu amaçla anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçlan, medyanm Türkiye'de siyaseti belirlemede etkin olduğunu, kişilerin siyasal tutumlarım güçlendirdiğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Media, which emerged as the fourth power with the intention to watch the leading political party, could be quite as much effective as the first degree power in societies in which the democracy and its laws are well institutionalized. It has been witnessed that media, whose influence and impact have been deeply fek in politics especially after I990's, could direct the politics in any ways bring them to form the governments and cause them to be taken from office. It has become so powerful that during the so called February 28 period it has been primarily effective. It has been observed that during the election periods through the public polls and election campaigns, media does not only promote the consciousness of voters but also helps them to shape their attitudes towards political parties. How effective media, considered to have an important role in the process of politics is understood day by day and the rate of effectiveness is becoming more important In this study a series of subjects such as the development of media, the importance of media from the point of democracy the development of media in Turkey and the effect of the process have been dealt with. The aim of the study is to find out the effects of media in Turkey. To do this a questionnaire was conducted. As a result of the study, it was made clear that media is an effective instrument in Turkey and it makes the political attitude of people stronger. VI