Klâsik Dönem Roma Hukukunda ortaklık sözleşmesi
The contract of partnership in Classical Roman Law
- Tez No: 145427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Modern hukukta kullanılan pek çok kavram ve kurumun çıkış noktasmın Roma Hukuku olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Günümüzdeki ortaklık ilişkile ri de Roma Hukukunun derin etkilerinin görülmekte olduğu alanlardan biridir. Günümüzde, birden çok kişinin ortak ve meşru bir amaca ulaşmak için mal veya emeklerini birleştirmeyi yükümlendikleri bir sözleşme olarak tanımla nan ortaklık sözleşmesinin bu tanımının, büyük oranda Roma Hukukundaki ortaklıkların taşıdığı unsurları kapsayan bir tanım olması, modern hukuk ile Roma Hukuku arasında bu alandaki etkileşimi ortaya koymaktadır. Bu çalışmada ele alman konu, üç bölüm halinde incelenmektedir. Birinci bölümde, Roma Hukukunda societas (ortaklık sözleşmesi) kavramı ile ortaklık ilişkisinin Roma Hukukundaki tarihî gelişimine ve farklı türdeki ortaklıklara ilişkin değerlendirmeler yer almaktadır. İkinci bölümde, ortaklığın unsurları, ortakların birbirleriyle ve üçüncü kişilerle olan ilişkilerinde uygulanan kurallar ele alınmakta ve elden geldiğince Roma Hukukundaki bu unsur ve kuralların modern hukuku ne derecede etkile diği ortaya konmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise, ortaklık ilişkisinden kaynaklanan uyuşmaz lıklarda açılan dava olan actio pro socio ile ortaklığın sona ermesine ilişkin ku rallara değinilmektedir. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is a fact that, the Roman Law is the basis of the modern concepts and institutions. One of the deepest affects of the Roman Law to modern law systems can be seen in the relationship of the partnership. The modern contract of partnership contains the main elements of the partnerships of the Roman Law. The modern Contract of the Partnership can be defined as the unification of the goods and effort to gain a common and legal aim. This similarity, shows us the interactivity between Roman Law and modern law. The subject has been considered in three parts. In the first part the concept of societas and the historical development of the partnership and the different kinds of partnerships in Roman Law have been discussed. In the second part, the elements of the partnership and the applicable norms in the relationship of the partners to each other and to the third parties and how the modern law is affected by these elements and norms have been discussed. In the last and the third part, the actions which conflict arising from partnership named actio pro socio and the norms related to the dissolution of the partnership. VI