1982 Anayasasına göre İnkılap Kanunlarının korunması
Defance system of Revalation Laws according to the Constitution of 1982
- Tez No: 145432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET: Türk toplumunun 19. Yüzyılda başlayan batılaşma ve çağdaşlaşma serüveni, Ulusal Kurtuluş mücadelesinden sonra kurulan Cumhuriyet döneminde son noktaya ulaşmıştır. Bu dönemde çağdaşlaşma yolunda pek çok atılımlar ve devrimler yapılmış, bu yönde kanunlaşmalar düzenlenmiştir. Cumhuriyet döneminde, çağdaşlaşma hedefi ile pek çok alanda devrimler yapılmıştır. Çok partili hayata geçiş süreci ile Türk çağdaşlaşmasının temellerini oluşturan İnkılap Kanunlarının yorumlanmasında ve uygulanmasında farklılıklar oluşmuş, bu süreç sonucunda çağdaşlaşma hedefinden sapmalar görülmüştür. 1960 askeri müdahalesi sonucu oluşturulan 1961 Anayasasında bu konuya dikkat çekilmiş ve Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan İnkılap Kanunlarından 8 tanesi Anayasa koruma altına alınmıştır. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesi sonrası yapılan 1982 Anayasasında da bu 8 inkılap Kanunun korunması yoluna gidilmiştir. Tezimizin Birinci bölümünde Osmanlı Devletinde ortaya çıkan batılaşma hareketleri ve bu hareketlerin sonucu ortaya çıkan ve daha sonraki yıllarda çağdaşlaşma hareketlerine yön verecek olan batı tipi aydın gençlerin ortaya çıkışları incelenecektir. İkinci Bölümde, 1982 Anayasasının 174. Maddesinde sayılan İnkılap Kanunları ve Bu Kanunların oluşum süreci incelenecektir. Üçüncü bölümdü ise 1982 Anayasasına göre bu İnkılap Kanunlarının korunma sistemleri incelenecektir. Tezimizde Üzerinde pek çok tez ve çalışma yapılan Atatürk ilkeleri ve Laiklik konusu incelenmemiş, bu Kanunların tarihsel yorumunda yer tutan gelişme safhaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The advanture of the Westernaziton and become modernazation of Turkish society is reach the highest point af the National Libaration War. At that period, there were many development and reforms have been realized, and many of law being enacted. Many reforms were realized in the terms of rebuplic with the target of beeing modernized, with the pass of the democratic party life, there have been difference interpretation and the practice of the revelations life which are fundemental of the Turkish modernization; and the result of this period there have seen deviation of the target of modernization. The atract of this subject has been taken in the constitution of 1961 which have been made of a result of 1960 military Stroke, and 8 of the Revelation Laws have taken under the protection of Constitution. These Laws also taken under the protection Constitution after the 12 September 1980 military stroke. In the first part of our works, we study the come out of the western sized intelllectual Youths. Whose have direct role in the modernization movement in the next years. In the second part of our works we study Revelation Laws which counted in the in the 174th article of the 1982 Constitution and the formation period of this laws. In the third part of our works we study the defance system of the Revelation Laws according to the 1982 Constitution. We didn't study Atatiirks principles and the matter of laicism which many of studies has been worked on. We only study development phase of this Laws which are meeing important of the historical interpretion. VI